Menu

  Pá 24. 5. 2019 22:45-23:45 | Konvikt – Divadlo K3

  vstupenky

  R. Bersch – J. Motzet – F. Pätzold – J. Zezula SCHREIE UND FLÜSTERN | ŠEPOTY A VÝKŘIKY Fritz Cavallo München

  SCHREIE UND FLÜSTERN
  Ozvěny politických převratů a krizí tváří v tvář mračnům, stahujícím se nad současnou Evropou. Proud asociativních obrazů a drásavé poezie v předpůlnoční performanci plnokrevné hvězdy současného německého divadla i předloňské Flory (Balkan macht frei) Franze Pätzolda. První uvedení.
  V německém znění s českým průvodním textem.

  světová premiéra 24. 5. 2019 v rámci Divadelní Flory

  tvůrčí tým Roland Bersch, Josef Motzet, Franz Pätzold a Jaromir Zezula

  hrají Fritz Cavallo

  Co uděláš, když se ti představa o budoucnosti náhle rozplyne? Když ti tvoje plány nevychází? Když už si ani neumíš představit zítřejší den? A co když je tohle teprve začátek?
  Energický herec Franz Pätzold se po úspěchu v představení Balkan macht frei vrací na Divadelní Floru jako člen skupiny nezávislých mnichovských umělců Fritz Cavallo. Ne text, ale přítomný okamžik, atmosféra, extrémní fyzické a psychické stavy jsou ve středu pozornosti této interdisciplinární skupiny, která propojuje divadlo, výtvarné umění a média. Jinak tomu není ani v hudební performanci Šepoty a výkřiky, která uvádí diváka do stavu nejistoty a dezorientace ve světě bez pevných hranic a marně jej nechává pátrat po záchranných březích. Zneklidňující inscenace a Pätzold jako záhadný průvodce touto noční plavbou asociativních obrazů a drásavé poezie.

  Nezávislá umělecká skupina Fritz Cavallo München vznikla v roce 2016 poté, co se Franz Pätzold (divadelní, filmový a televizní herec), Josef Motzet (fotograf a kameraman), Jaromir Zezula (kunsthistorik, hudebník a kulturní manažer) a Roland Bersch (režisér) společně potkali u příprav inscenace Franka Castorfa Die Abenteuer des guten Soldaten Švejk im Weltkrieg (Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, 2016) na prknech divadla Residenztheater. Jejich prvním vlastním projektem byla scénická videoinstalace Whiteout, kterou v roce 2017 vystavili v mnichovské Galerie-Atelier Ck-f. Pro uskupení Fritz Cavallo je charakteristické multižánrové zaměření – vytváří filmy, videa i fotografie, ale také inscenační koncepty pro divadlo. Otevřený kreativní proces kolektivní tvorby a autorský přístup je pro ně bezvýhradnou prioritou.

  „Herci s oblibou tvrdí, že jsou připraveni jít až na hranu svých možností. Ta však leží u každého jinde. A právě u Franze Pätzolda je tato hranice vždy posunuta o něco dál než u jiných. Proto u něj ‚na hraně‘ znamená vlastně již ‚za hranou‘,“ napsal o mladém herci deník Süddeutsche Zeitung. Devětadvacetiletý rodák z Drážďan Franz Pätzold (1989) se během svého působení v mnichovském Rezidenztheateru vypracoval na jednu z vedoucích hereckých osobností. Jednalo se přitom o jeho první angažmá hned po ukončení studia herectví na Akademii Felixe Mendelssohna-Bartholdyho v Lipsku. Na mnichovské scéně pravidelně spolupracoval s režiséry Frankem Castorfem, Oliverem Frljićem či režisérkou Anne Lenk. Před dvěma lety šokoval rolí v inscenaci Balkan macht frei i publikum na Divadelní Floře. Předvedl extrémně fyzický výkon, vydal se ze všech svých sil a ukázal, jak hořké a bolestné může divadlo být. K září 2019 odchází z Mnichova společně s novým intendantem Burgtheateru Martinem Kušejem a se svou hereckou kolegyní Bibianou Beglau. Oba se tak připojí ke stávajícím hvězdám vídeňské činohry, jako jsou např. Peter Simonischek, Martin Wuttke, Joachim Meyerhoff, Klaus Maria Brandauer, Elisabeth Orth či Caroline Peters. Kromě divadla se aktivně věnuje i filmové, televizní a rozhlasové tvorbě. Nedávno se objevil ve filmu režiséra Floriana Henckela von Donnersmarcka Nikdy neodvracej zrak (Werk ohne Autor, 2018), jenž byl nominovaný na Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film.

  foto: Josef Motzet