FOTO Report z 27. ročníku Divadelní Flory v PDF
Divadelní Flora je
– jedna z nejvýznamnějších kulturních akcí v České republice, která mapuje divadelní trendy a v rámci ročníkového motta reflektuje umělecké i společenské fenomény
– tradiční festival se silnou diváckou a mediální recepcí, programově kombinující uvádění středoevropských činoherních inscenací s nejnovějšími počiny z oblasti současného tance a performance art (s akcentem na prezentaci německojazyčné divadelní scény)
– multižánrová přehlídka s tematicky propojeným doprovodným programem (koncerty, workshopy, besedy, instalace, projekce a další aktivity)
– projekt, jenž formou debat, přednášek, seminářů či dílen cíleně propojuje festivalové publikum s tvůrci a interprety – včetně VŠ studentů, participujících na česko-slovenském edukativním programu FloraLab
– dramaturgicky vyprofilovaná mezinárodní platforma mezioborového setkávání s unikátně komunitní atmosférou
Divadelní Flora proběhla poprvé v roce 1997 jako minipřehlídka moravských vícesouborových divadel, jež na jediném jevišti odehrála kvarteto představení.
Mnohaleté pořadatelské úsilí přetavilo původně skromnou prezentaci čtyř moravských souborů do podoby mezinárodní akce, jejíž dopad výrazně překračuje hranice regionu i České republiky – v místo inspirativních divadelních setkávání a navazování uměleckých i produkčních kontaktů. Flora dnes nabízí několika tisícovkám diváků možnost seznámit se s nejnovějšími výboji a trendy nekomerčně orientovaného divadla a každoročně proměňuje historické, kulturní i správní centrum Olomouckého kraje v živou, dynamicky se rozvíjející divadelní platformu.
Tematicky vymezená dramaturgie 26DF (zastřešená ročníkovým leitmotivem Jinakost) nabídla v květnu 2023 přes šest desítek akcí – činoherní, operní i taneční inscenace, performance nebo divadelní instalace – včetně dvou premiér; vedle divadelních představení byly její součástí rovněž koncerty, besedy, workshopy nebo semináře, prezentace a další edukativní aktivity česko-slovenské studentské platformy FloraLab. O všechny produkce festivalového programu byl mimořádný divácký zájem – s pozvanými hosty z České republiky, Německa, Švýcarska, Rakouska, Maďarska a Slovenska se v průběhu dvanácti dnů na desítce scén potkalo na šest a půl tisíce návštěvníků.
Během posledních ročníků DF exkluzivně uvedla například německojazyčné Inscenace roku v podání Burgtheateru Wien a Maxim Gorki Theateru Berlin.
Opakovaně hostila Residenztheater München, Berliner Ensemble či vídeňský Volkstheater. Pozvala do Olomouce Theater Bremen, Schauspiel Köln, Staatsschauspiel Dresden, Schauspielhaus Bochum nebo Thalia Theater Hamburg.
Představila nejvýznačnější slovenské činoherní soubory (SND Bratislava, DAB Nitra, SKD Martin) a zástupce nezávislé německé scény (Frankfurt, Mnichov, berlínští Rimini Protokoll).
Od roku 2016 Flora nabídla reprezentativní fokusy na norskou, nizozemskou, korejskou, visegrádskou a německojazyčnou (SRN / Rakousko / Švýcarsko) taneční a performativní scénu, retrospektivy vybraných tuzemských souborů (Divadlo Komedie, Studio Hrdinů, Spitfire Company, Divadlo Na zábradlí, HaDivadlo aj.) a také profilové sekce předních tvůrců a tvůrkyň (Jan Mikulášek, Daniela Špinar, Jiří Havelka, Dušan D. Pařízek, Johana Pocková & Sabina Bočková, Miřenka Čechová, Miroslav Bambušek, Ivan Buraj nebo Michal Hába).
V posledních pár letech Divadelní Flora prezentovala tvorbu výjimečných zahraničních osobností: Christine Gaigg, Ingun Bjørnsgaard, Yael Ronen, Olivera Frljiće, Rabiho Mroué, Olivera Reeseho, Antonia Latelly, Mii Habib, Stefana Kaegiho, Rafaela Sancheze, Manuely Infante, Fernanda Belfiora, Guilherma Miotta, Boglárky Börcsök, Doris Uhlich, Teresy Vittucci, Susanne Kennedy, Adrienn Hód, Simone Dede Ayivi, Hakana Savase Miçana a řady dalších renomovaných inscenátorů a inscenátorek z celé Evropy, ale i z Brazílie, Chile, Izraele, Japonska, Koreje, Libanonu či Sýrie.
Na festivalu vystoupily od roku 2016 (jubilejní 20. ročník DF) desítky špičkových zahraničních ansámblů, interpretů a interpretek (tanečníků a tanečnic, performerů a performerek, herců a hereček) z více než dvaceti zemí tří kontinentů.
O průběžně rostoucí reputaci Divadelní Flory svědčí, vedle jmen renomovaných režisérů a režisérek, choreografů a choreografek i protagonistů a protagonistek žánrově pestrého mixu divadelních titulů, uvedených za posledních sedm ročníků DF, a doložitelných pozitivních mediálních recepcí a reakcí většiny festivalových hostů, i prohlubování spolupráce se zahraničními partnery DF – kromě umělců také s mnoha institucemi, fondy či nadacemi nebo donátory z neveřejné sféry.
FOTO Report z 26. ročníku Divadelní Flory v PDF
Tištěné Zpravodaje Divadelní Flory (23.–26. ročník) online v PDF
------------------------
Logo DF ke stažení
27. DF 2024
26. DF 2023
25. DF 2022
24. DF 2021
23. DF 2019
22. DF 2018