DIVADELNÍ FLORA
Menu

19/4/2022

Zahrada kapucínů rozkvete tancem

AKTUALITA

Závěr 25DF patří tanci – v sobotu 21. května budou ke zhlédnutí dvě pozoruhodné performance!

V Divadle K3 uvede slovenská umělkyně Eva Urbanová angažované sólo THE ESSENCE, jež získalo 2. místo na prestižním festivalu Solo-Tanz-Theater 2021 ve Stuttgartu. V zahradě kapucínského kláštera (kostel Zvěstování Páně) pak představí skupina POCKetArt svůj environmentálně zaměřený projekt TREATMENT OF REMEMBERING, který bodoval na České taneční platformě a byl také zařazen do výběru Aerowaves.  

Slovenská tanečnice, choreografka a lektorka Eva Urbanová se od dětství vrcholově věnovala moderní gymnastice (mistryně Slovenska v kategorii B – kadetky), která ji přivedla k tanci, v němž podle svých slov našla mnohem víc svobody než ve sportu. Ve svých choreografiích se nechává inspirovat mj. současnou izraelskou taneční scénou i oblastí fyzického divadla. V sóle The Essence se setkává ostrá a přímočará esence tanečnice s hřejivou modro-fialovou hudbou hudebníka Aid Kida, s nímž Urbanová spolupracuje opakovaně – sešli se už na projektech Ženy z hlíny či Suburbia. S performancí The Essence zaznamenala autorka vloni mimořádný úspěch na prestižním festivalu Solo Tanz Theater Festival Stuttgart, odkud si odvezla druhou cenu i Cenu publika. Trailer k inscenaci.

„Představte si, že dýcháte,“ nabádá v pořadí druhá inscenace sobotního tanečního dvojprogramu. Poetické taneční obrazy rozpomínání se na člověkem vyčerpanou přírodu jsou v Treatment of Remembering současně upomínkou i signálem naší civilizaci, nacházející se na pokraji ekologické katastrofy. Ve všech výrazových prostředcích kompaktní inscenace na pomezí současného tance a fyzického divadla kombinuje exkluzivitu pohybu, citlivost sound designu a autorské hudby spolu s extrémními světelnými atmosférami, jež umocňují intenzitu smyslového vnímání a podporují neustálou oscilaci mezi momenty vzniku a zániku.

Umělecké propojení Johany Pockové, absolventky Duncan Centre v Praze a frekventantky tanečních stáží v New Yorku a Salzburgu, a Sabiny Bočkové, někdejší sólistky Pražského komorního baletu, je v českém tanečním prostoru svěžím závanem držícím krok s evropskou špičkou. Vlastní projekty uvádějí pod hlavičkou souboru POCKetART, jehož spoluzakladatelkou je také Inga Zotova-Mikshina, jež po studiu tance v Petrohradě absolvovala Duncan Centre v Praze. V současnosti se autorky věnují sociálně-kulturním fenoménům – např. mediální manipulaci v inscenaci Jáma lvová, kterou nabídla i Divadelní Flora 2021. Přínos a tvůrčí vklad umělkyň oceňuje i mezinárodní platforma Aerowaves, jež do svého každoročního prestižního výběru TOP20 nejlepších evropských tanečních děl zařadila obě uvedená díla. 

Trailery k inscenacím 

Taneční dvojprogram uvádíme ve dvou termínech – předprodej vstupenek: 
21. 5. od 14 hodin
21. 5. od 20 hodin 

 

foto Michal Hančovský / Hubert Lankes, Günter Krämmer 

za finanční podpory:

pořadatel: v partnerské spolupráci:

generální mediální partner: hlavní mediální partner:

s podporou: