DIVADELNÍ FLORA
Menu

25/4/2022

VNÍMÁNÍ HaDivadla

AKTUALITA

Fokus: HaDivadlo. | Letošní, půljubilejní ročník festivalu nabídne profilovou přehlídku tvorby inspirativní brněnské scény, jež napřesrok oslaví půlstoletí své existence. HaDivadlo „bylo a je scénou nekompromisního hledání současného divadelního jazyka, i když s tradicí intimního gesta a s vědomím si své perifernosti,“ řekl v rozhovoru pro pořad ČT ArtZóna umělecký šéf Ivan Buraj, který je zároveň Osobností 25DF. 

Scénický experiment VNÍMÁNÍ inspirovaný románem Jeana-Philippa Toussainta Koupelna předznamenal atypickou sezónu NERŮST, o níž jsme psali zde.

Introspektivní esej Vnímání o volně bloudící mysli, zkoumání světla a péči o pokojové rostliny sleduje minimalistický příběh vnitřně rozpolceného jedince, jenž ztrácí veškerou motivaci k jakémukoli společenskému jednání. Nenápadně probleskující téma klimatické krize zde rezonuje s kritikou rostoucí produktivity, skrze niž definujeme vlastní hodnotu.

Uvádíme ve dvou termínech:
–  pátek 13. května 
–  sobota 14. května 

Fokus: HaDivadlo

25DF se na aktuální tvorbu a umělecké postuláty brněnského HaDivadla zaměří blíže – jeho velkorysá olomoucká prezentace bude mít podobu čtrnácti festivalových zastavení. Vedle uvedení kmenových titulů v režii Ivana Buraje – Naši, Vnímání (13. 5. a 14. 5.) a Vernisáž nabídne přehlídka také další aktivity této scény, ať už umělecké (scénické čtení NIKOLA 2030, 2045, 2080 či výtvarné instalace), nebo odborné (dramaturgické úvody k inscenacím a besedy po představeních).

A chcete-li pocítit genia loci, přijměte pozvání na zájezd do HaDivadla na inscenaci Kamily Polívkové Zeď s Terezou Hofovou v hlavní roli!

Předchozí umělecký šéf HaDivadla – režisér Marián Amsler – přiveze na 25DF své nekonvenční pojetí Čechovových Tří sester, jež nastudoval se souborem Slovenského komorného divadla Martin. A členové souboru HaDivadla Táňa Malíková a Mark Kristian Hochman jsou k vidění také coby intepreti v produkcích Divadla na cucky Pravidla úklidu, Zkáza totálního myšlení a Úvod do současné trapnosti.

Téma nadprodukce a udržitelnosti tvorby, které prolíná všechny inscenace HaDivadla, vnímáme jako důležitý příspěvek k diskuzi nad současným postavením divadelníka/umělce obecně a věnujeme mu proto samostatnou besedu Nerůst v divadle v pátek 13. 5. od 10h ve Filmovém sále na Konviktu.

 

foto Jakub Hrab a Káťa Opuntia

za finanční podpory:

pořadatel: v partnerské spolupráci:

generální mediální partner: hlavní mediální partner:

s podporou: