DIVADELNÍ FLORA
Menu

23/2/2023

Zahájení 26DF s ukrajinskou stopou

AKTUALITA

Letošní Floru odstartuje ve čtvrtek 11. května inscenace Moskoviáda, kterou v pražském Divadle X10 nastudoval režisér Dušan D. Pařízek.
Slavnostní zahájení na scéně Moravského divadla proběhne za účasti autora předlohy Jurije Andruchovyče – jednoho z nejvýznamnějších ukrajinských spisovatelů.

Stanislav Majer a Martin Pechlát v inscenaci Moskoviáda. Foto Patrik Borecký

„Andruchovyč podává velmi poetickým a vtipným způsobem zprávu o tom, čím Ukrajina byla a je. A o co hraje. Ve jménu nás všech,“ ocenil nadčasovost látky v rozhovoru pro Deník N režisér Pařízek.

Adaptace bolestně prorockého románu z roku 1993 o domnělém rozpadu sovětského impéria je nominována na Cenu divadelní kritiky 2022. A Divadlo X10 je ve stejné anketě navrženo na titul Divadlo roku.

Do hlavní „zdvojené“ role režisér opět obsadil herce Stanislava Majera a Martina Pechláta, již vloni na Floře excelovali v představení Zdeněk Adamec. Sebeobviňování z produkce Divadla Na zábradlí. Dvojici doplňují Gabriela Míčová a Václav Marhold.

„Pařízek inscenací reaguje na válku v současné Ukrajině, již nahlíží jako kafkovský či bulgakovovský rej přízračnosti a temnoty, v níž se jedinec odcizuje všemu dění, i sám sobě. Soustředěné, neexhibující herectví, rafinovaná práce se světly a zvukem a především téma jedince topeného v neodstranitelném bahně historie i současnosti, jež se vzájemně prolínají, činí z inscenace vrcholné – nadčasové, a přitom aktuální – umělecké dílo,“ nešetřily chválou Divadelní noviny (1/2023, rubrika Sukces měsíce).

Slavnostní zahájení 26DF s inscenací Moskoviáda proběhne ve čtvrtek 11. května od 19.00 na scéně Moravského divadla Olomouc. V pátek následuje beseda s tvůrci inscenace i s autorem předlohy.

za finanční podpory:

pořadatel: v partnerské spolupráci:

generální mediální partner: hlavní mediální partner:

s podporou: