DIVADELNÍ FLORA
Menu

4/3/2023

Édouard Louis na 26DF!

AKTUALITA

Hned dvě úspěšné adaptace románů hvězdy francouzské literatury – Édouarda Louise uvede letošní Flora!
Pražské soubory Švandovo divadlo Depresivní děti touží po penězích přivezou do Olomouce drásavé osobní zpovědi, jež vloni přispěly k tolik potřebné diskuzi o homofobii a rasových předsudcích…

Daniel Krejčík v inscenaci Kdo zabil mého otce (foto Michaela Škvrňáková)

Když před devíti lety vydal Édouard Louis román Skoncovat s Eddym B. (En finir avec Eddy Belleguelle, 2014), vyvolal senzaci. S mimořádnou otevřeností a syrovostí v něm líčí své dospívání s jinakostí, za niž byl trestán, šikanován, odsuzován. 

S vlastní traumatickou zkušeností znásilnění se poté Louis rozhodl vyrovnat románem Dějiny násilí (Histoire de la violence, 2016), jehož adaptaci na Floru přiveze Švandovo divadlo Praha. Jako spisovatelovo alter ego se představí herec Oskar Hes.
Režie se ujal Tomáš Loužný, který je i autorem dramatizace: „V románu i v naší inscenaci jde mimo jiné o zásadní střety: střet dvou mužů, dobra a zla, práva a spravedlnosti, ale i o srážku různých kultur a konfrontaci odlišného nazírání na svět, na rasu, homosexualitu a menšiny vůbec,“ vysvětluje Loužný.

Román Kdo zabil mého otce (Qui a tué mon père, 2018) se stal inspirací pro Jakuba Čermáka, intendanta souboru Depresivní děti touží po penězích. Do hlavní role autorské interpretace obsadil dalšího výrazného herce – Daniela Krejčíka.
„Většinou lidé odmítají něco, s čím se běžně nekonfrontují. V Kdo zabil mého otce je téma pochopení," říká Jakub Čermák. Proč je pro otce těžké, že syn nesplňuje kritéria, jeho představu, a jak rodiče někdy reagují třeba zkratkovitě, protože se o své děti bojí,“ doplňuje Čermák, který se queer tematice věnuje dlouhodobě. (rozhovor pro ČT Art)

Výjimečný, politicky angažovaný spisovatel Édouard Louis patří k nejoceňovanějším prozaikům své generace, jeho díla byla přeložena do třiceti jazyků. V češtině zatím vyšly čtyři romány a sborník esejů o sociologovi Pierru Bourdieuovi. Pátý román s (příznačným) názvem Jak se stát jiným se – opět v nakladatelství Paseka a v překladu Sáry Vybíralové – chystá k vydání letos v dubnu.

na programu 26DF:

po 15. 5. v 19.30 | S-klub
KDO ZABIL MÉHO OTCE Depresivní děti touží po penězích

so 20. 5. v 19.30 + ne 21. 5. v 14.30 | S-klub
DĚJINY NÁSILÍ Švandovo divadlo Praha