DIVADELNÍ FLORA
Menu

5/5/2023

Zahalená identita
Tanec na Floře (vol. III)

AKTUALITA

Na 26DF zavítají tvůrkyně, které se s problematikou identity a jinakosti konfrontují ve své tvorbě rozmanitým, nonkonformním a často velmi kritickým způsobem: Adrienn Hód, Boglárka Börcsök či Tereza Lenerová

Inscenace Existuje dojem bytí (foto Adam Vačkář)

Jaká je naše divácká percepce, jsou-li těla tanečnic kompletně zahalena? Včetně obličejů? Jak dalece tápeme po významu dílčích pohybů a gest, když nám identita tanečnic zůstává skryta? Ptá se v experimentální performanci Soft Spot známá maďarská choreografka Adrienn Hód, která Floru navštíví už potřetí. Na projektu se podílely slovenské tanečnice Soňa Ferienčíková a Martina Hajdyla, kterou za její fascinující výkon ocenila porota České taneční platformy.

Boglárka Börcsök se ve své durational performanci Figuring Age (13., 14. a 15. 5.) naproti tomu identity zcela vzdává. Své tělo využívá jako nástroj, resp. jako archiv – živý archiv minulosti. Prokazuje svůj talent pro transformaci, když ztělesňuje tři dnes pozapomenuté představitelky taneční moderny, Irén Preisich, Évu E. Kovács a Ágnes Roboz, kterým bylo v době jejich setkání přes 90 let. Maďarská choreografka se stává médiem, do něhož „vstupují“ duchové tří sledovaných tanečnic.

Tzv. durational performance se zabývá časem a jeho plynutím, přičemž čas je zde tématem i prostředkem. Jde o dílo, jehož trvání přesahuje standardně vnímanou délku performance. Vybízí ke zklidnění, koncentraci, jinému vnímání času. Mnohdy pro performera zahrnuje určitou formu strádání, např. samotu, vyčerpání, bolest apod. Reprezentanty jsou mj. Marina Abramović, Chris Burden či Petr Štembera, který si v performanci „Štěpování“ (1975) narouboval větvičku keře do vlastní paže, čímž poukazoval na propojení člověka s přírodou.

A právě tento motiv je pozoruhodně přítomen i v choreografii Existuje dojem bytí. Prodloužení končetin tanečnic větvemi je pro choreografku Terezu Lenerovou výchozím bodem možného příběhu lidské existence. Umožňuje divákům ponořit se do nejtemnějších vrstev vlastní existence, znovu v sobě objevovat archetypy i svou divokou animalitu.

na programu 26DF (proklik na vstupenky):

pá 12. 5. v 16.30 | S-klub
Adrienn Hód & ME-SA SOFT SPOT

so 13. 5. v 10.30 | Konvikt – šapitó
beseda
k inscenaci Soft Spot (volný vstup)

so 13. 5. v 15.00 | ne 14. 5. v 13.00 | po 15. 5. v 17.00 | Muzeum moderního umění – Trojlodí
Boglárka Börcsök & Andreas Bolm FIGURING AGE

ne 14. 5. v 14.15 | Muzeum moderního umění – Besední sál
beseda k inscenaci Figuring Age (volný vstup)

pá 19. 5. v 20.00 | S-klub
Tereza Lenerová EXISTUJE DOJEM BYTÍ + beseda po představení

 

foto Vojtěch Brtnický / Andreas Bolm / Adéla Vosičková