DIVADELNÍ FLORA
Menu

1/5/2024

Ženský hlas na Floře (vol. II)
Cesty k volnosti

AKTUALITA

Vzpomínáte na loňské Baletky a Invisible II / Barbora Kaufmannová? Jejich autorka Miřenka Čechová letos na Floře uvede třetí díl svého „cyklu o neviditelných ženách“. Černohumorný stand-up Iris herečky Ireny Kristekové je osobní, otevřenou zpovědí, která jde na dřeň…

Obdivuhodná Irena Kristeková, protagonistka i hrdinka autobiografického stand-upu Iris. (foto Vojtěch Brtnický)

Inspirativní titul Iris završuje trilogii Invisible – unikátní docu-dance cyklus choreografky a performerky Miřenky Čechové o ženách-umělkyních, které se ztrácejí ze světla ramp a tím i z centra pozornosti – ať už vlivem politických událostí, konce kariéry či nerovné startovní čáry. Čechová svůj osobitý umělecký styl na pomezí činohry a fyzického divadla s prvky improvizace opírá o dokumentární přístup a principy multimediality. Formát stand-upu využila už v rap muzikálu Miss Amerika (2018) podle svého literárního debutu. I zde byl autorem hudby Martin Tvrdý aka Bonus, který napsal písně k inscenaci Iris.

Iris – vlna diváckého zájmu i sukces měsíce
V oceňované one-woman show se herečka a zpěvačka Irena Kristeková s odzbrojující upřímností vyznává ze svých tužeb i křivd, které na ní napáchala rodina i neprofesionální terapeutická péče. V příbramském bytě, kde se na 70 metrech čtverečních tísnilo někdy až třináct lidí, v dospívání zažila domácí násilí i zneužívání všeho druhu. Navzdory extrémní sociální situaci dokázala jít za svým snem, vymanit se z duševních traumat a dnes předává sílu dál. 

„Iris ve svém prvním sólovém představení sebrala odvahu a otevřela témata, která jsou považovaná za tabu, marginalizovaná a bolestná. Přístup, jakým se se svým životním příběhem vyrovnala, je pro mě něčím unikátním,“ oceňuje Miřenka Čechová. „Iris v něm sama pro sebe udělala určitý terapeutický coming-out,“ dodává režisérka k inscenaci, kterou Divadelní noviny označily za Sukces měsíce (blíže zde).

Silné sólové výpovědi na Floře
Vedle pozoruhodných tanečních sól Anomalie a Resistance Movement, monodramatu Na první pohled (psali jsme zde) či výše zmíněné Iris najdeme v letošním programu také performanci Happy Birthday autorky Sahar Rezaei. V Německu působící íránská režisérka zve publikum na putování z Teheránu přes Prahu do Frankfurtu – prostřednictvím vzpomínek i skrze fotografie z rodinných alb, které konfrontuje se záběry z demonstrací v Íránu i z dalších zemí. Cesta vlastní pamětí se tak z privátní sféry přelévá do společensko-politické roviny a ústí v otázky po kulturní identitě a svobodě jedince v dnešním světě.

(pokračování příště / první díl seriálu o ženských hrdinkách na 27DF k četbě zde)  

NA PROGRAMU 27DF:

Iris Kristeková & Miřenka Čechová IRIS (Tantehorse) – uvádíme ve dvou termínech:

17. 5. v 17:00 | CENTRAL (vstupenky)
18. 5. v 14:00 | CENTRAL (vstupenky) + beseda

Sahar Rezaei HAPPY BIRTHDAY 20. 5. v 17:00 | CENTRAL (vstupenky) + beseda

foto Vojtěch Brtnický / Christian Schuller