Všestranný umělec – režisér, překladatel, dramatik – a vášnivý cestovatel Tomáš Loužný (1991) absolvoval magisterské studium na Katedře činoherního divadla DAMU. Ve svých inscenacích se primárně snaží reflektovat naši současnou žitou zkušenost a hledat pro ni nové formy vyjádření. Prostřednictvím tvorby se profiluje také jako důsledný analytik lidské povahy a soustavně se v ní umělecky zabývá tématem šikany, násilí i otázkou viny a trestu. Typická je pro něj i důkladná práce a otevřený dialog s herci. V rozhovoru pro Divadelní noviny 5/2023 vysvětluje: „Nejsem režisér, který by hercům říkal: Přijď zleva a zvedni hrnek, to mohou dělat podle poznámek v textu. Já se je pokouším inspirovat k řešení situací či obrazů, abychom našli cestu, která bude jen naše.“
Hostoval v řadě divadelních institucí, např. v ústeckém Činoherním studiu, Divadle X10 nebo Národním divadle. V olomouckém Divadle na cucky nastudoval autorskou inscenaci Vstup zakázán. Loužný dvakrát zvítězil v soutěži o krátkou divadelní hru zřizovanou knihovnou Václava Havla v New Yorku. S textem Vyvolený získal cenu Radio Drama Autor za nejlepší původní rozhlasovou hru. Sám se považuje předně za Evropana a až druhotně za Čecha.
Na Divadelní Floře se poprvé představil v roce 2023 ceněnou adaptací novely Édouarda Louise Dějiny násilí s Oskarem Hesem v hlavní roli (Švandovo divadlo).
foto Lukáš Horký