DIVADELNÍ FLORA
Menu

  Ne 15. 11. 2020 | 11:00-12:45 | Konvikt – filmový sál

  Narozena v Evinu

  (Německo 2019 | režie Maryam Zaree)
  Autobiografické svědectví o zločinech teokratického režimu, nezhojených ranách minulosti, íránské diaspoře i cestě k novému životu. Režijní debut herečky Maxim Gorki Theater Berlin oceněný jako nejlepší německý dokument loňského roku.
  volný vstup

  Režisérka Maryam Zaree nachází dojemné příběhy solidarity íránských exulantů, (…) vidí tak nejen svůj příběh, ale i příběhy dalších žen, které přežily. 
  NORA LEE MANDEL, FF2, 1. 6. 2019 

  Zaree na svoje otázky nenachází jednoznačné odpovědi. Její poznání ji v podstatě odsouvá z centra pozornosti vlastního příběhu.
  DEVIKA GIRISH, THE NEW YORK TIMES, 9. 6. 2020

   

  Íránsko-německá herečka a autorka Maryam Zaree má o prvních letech svého života jen střípky informací. Když jí byly dva roky, podařilo se její matce utéct před íránskou teokratickou diktaturou do Frankfurtu nad Mohanem. O pár let později se u dveří jejich domu objevil i otec, kterému roky posílali fotky z nové domoviny. O tom, že se Maryam narodila v politickém vězení Evin, se před časem nechtěně prořekla teta v Paříži. Co se stalo za mřížemi tohoto strašného místa a jak se odtud dostaly na svobodu? A proč s ní o minulosti v Íránu nikdo z rodiny nechce mluvit?
  Maryam se s množstvím otázek a s kamerou v ruce vydává za příbuznými, psychoanalytiky, aktivisty, svědky zločinů íránského teokratického režimu a generací vrstevníků, aby se společně pokusili ono mlčení prolomit. Dokumentární autobiografický debut 37leté režisérky, oceněný Německou filmovou cenou za nejlepší dokument roku, je strhující zpovědí o nezhojených ranách minulosti, vyprávěním o íránské diaspoře i svědectvím o univerzálním talentu mladé tvůrkyně.

   

  režie a scénář Maryam Zaree
  kamera Siri Klug

   

  Maryam Zaree (1983) je známá íránsko-německá filmová i divadelní herečka. Účinkovala mj. v inscenaci Denial, kterou vytvořila izraelská režisérka a představitelka tzv. postmigrantského divadla Yael Ronen pro divadlo Maxim Gorki Theater, jež v roce 2017 hostovalo na DF s její inscenací The Situation. Objevila se i ve filmu Christiana Petzolda Tranzit (2018), který uvádíme v rámci letošní filmové sekce, nebo ve strhujícím dramatu režisérky Nory Fingscheidt Narušitel systému, jež získalo Německou filmovou cenu za nejlepší hraný film roku 2019. Autobiografický debut Narozena v Evinu (uvedený na Berlinale 2019) byl oceněn jako nejlepší německý dokument roku.

   

  Konvikt = Umělecké centrum Univerzity Palackého v Olomouci

    

   

za finanční podpory:

pořadatel: v partnerské spolupráci:

generální mediální partner: hlavní mediální partner:

s podporou: