DIVADELNÍ FLORA
Menu

    Út 10. 5. 2022 | 19:30–21:30 | Moravské divadlo

    vstupenky

    Stefko Hanushevsky – Rafael Sanchez – petschinka STEFKO HANUSHEVSKY PŘEDSTAVUJE DIKTÁTORA Schauspiel Köln

    STEFKO HANUSHEVSKY ERZÄHLT:
    DER GROßE DIKTATOR 

    Vyznání lásky k Chaplinovi a srdečný hold umění vyprávět velké příběhy v explozivní show rtuťovitého, fantazií oplývajícího hrdiny, jenž „glosuje svůj život“ na pozadí kultovního filmu a podniká exkurz do německé i rakouské moderní historie. V mimořádné době bolestně aktuální inscenace Rafaela Sancheze byla v Kolíně nad Rýnem nominována na Kölner Kulturpreis 2021.
    Slavnostní zahájení festivalu.
    V německém znění s českými titulky.

    Cena vstupenek:

    Existuje-li v kolínském ansámblu herec, který obsáhne celé obrovské jeviště v Depotu 1 a ještě mu pro jeho fantastické vyprávěnky bude připadat malé, pak to musí být tenhle Rakušan. (…)
    Na jevišti rapuje, zpívá, tančí, trénuje, vyrábí slaměné figuríně účes Rachel z Přátel, zoufá si, nadává sám sobě do narcisů a bezohledných grázlů, avšak nikdy nenudí. A nakonec z nás vydoluje toho malého nácka, který dříme v každém z nás, když pronáší slavný monolog z Chaplinova filmu. Dalo se to čekat, ale švih, s jakým se Hanushevsky blíží své nedosažitelné předloze, je přesto obdivuhodný. Dělat velké divadlo může být tak snadné…

    Christian Bos, Kölner Stadtanzeiger, 3. 11. 2020


    Stefko Hanushevsky před diváky rozprostírá celou svou bohatou paletu brilantního herectví. Hraje, zpívá, paroduje a sklání se před svým velkým idolem a předobrazem, Charlie Chaplinem, když po něm přehrává scény z Diktátora. Velké jeviště Depot 1 bere útokem a se samozřejmostí si ho přivlastňuje. (…) V jedné chvíli se v inscenaci říká: „Když Bůh tvořil Chaplina, byl ve formě.“ Totéž se dá říct o Stefkovi Hanushevském: Bůh měl tehdy skvělý den!

    Axel Hill, Kölnische Rundschau, 3. 11. 2020

     

    Uplynulo osmdesát let od doby, kdy Charlie Chaplin v kultovním filmu Diktátor poukázal na hrozbu, kterou pro svět představoval Adolf Hitler. Nejpopulárnější komik své doby využil vizuální podobnosti a v prvních letech druhé světové války v ikonickém snímku nejen karikoval excentrického diktátora s knírkem, ale v závěrečné řeči také vyslal do světa nadčasové poselství míru a tolerance.
    Aktuální vzestup pravicových populistů a autokratů – jenž nedávno dramaticky vyvrcholil událostmi na Ukrajině – nutí k navázání na nejznámější antinacistickou satiru v dějinách kinematografie. Člen kolínské činohry Stefko Hanushevsky je v této oblasti odborníkem na slovo vzatým: před nástupem na hereckou školu si rodilý Rakušan přivydělával provázením zahraničních turistů po dějištích tzv. Třetí říše. Po letech si Stefko opět obléká uniformu vůdce, resp. průvodce a v energickém stand-upovém večeru bere diváky na autobusový zájezd po zastávkách svého života: na zpackaný výlet na Hitlerovo Orlí hnízdo, do rakouské dědinky, v níž Stefko vyrůstal vedle sousedů-válečných veteránů, či na Broadway, kde jako nadějný herec vyhrál atypický konkurz… Znovu se přitom v jeho vzpomínkách vynořují neuvěřitelné (a často přibarvené) historky, ale vrací se v nich i samotný Chaplin. Právě jeho grotesky byly pro Hanushevského od malička „oknem do velkého světa“ a provázely ho na cestě za hereckým snem.

     

    režie Rafael Sanchez

    scénografie Sebastian Bolz
    kostýmy Melina Jusczyk
    hudba Cornelius Borgolte
    světla Jan Steinfatt
    dramaturgie Dominika Široká

    hraje Stefko Hanushevsky

    premiéra 30. 10. 2020

     

    Herec a režisér Rafael Sanchez (1975) zahájil svou uměleckou kariéru v souboru Junges Theater Basel a poté hostoval v řadě divadel (Düsseldorfer Schauspielhaus, Maxim Gorki Theater či Schauspielhaus Zürich). V Schauspielhaus Essen vytvořil novátorskou adaptaci Krvavé svatby, jež byla pozvána na festival Radikal jung. Obecně se ale soustředí spíše na dílo současných mladých dramatiků a autorskou tvorbu. Za inscenaci Rafael Sanchez erzählt: Spiel mir das Lied vom Tod (Rafael Sanchez představuje Tenkrát na západě, 2006) získal se spoluautorem textu Eberhardem Petschinkou, rakouským výtvarníkem a divadelníkem vystupujícím pod značkou petschinka, významnou cenu pro německy píšící autory rozhlasových her Hörspielpreis der Kriegsblinden a také mezinárodní cenu Premios Ondas. Tato raná inscenace započala úspěšnou divadelní sérii, v níž Sanchez na pozadí některého z kultovních filmů zkoumá životní příběhy silných hereckých osobností. Zatím poslední díl věnoval právě Stefku Hanushevskému.
    S nástupem uměleckého šéfa Stefana Bachmanna do Schauspiel Köln se v roce 2013 stal Rafael Sanchez jedním z interních režisérů. Jeho inscenace ODE byla zařazena do letošního programu prestižního festivalu současné dramatiky Heidelberger Stückemarkt.

    Stefko Hanushevsky (1980) vyrůstal v rodině hudebníků a už jako dítě se zajímal o divadlo a film. V roce 2005 absolvoval obor herectví na berlínské Universität der Künste a získal své první angažmá v Schauspiel Frankfurt. Po angažmá v uznávaném Staatsschauspiel Dresden je od sezony 2013/14 stálým členem souboru Schauspiel Köln. Společně s hudebníkem Christopherem Brandtem zde připravili tři koncertní show Hit me baby Vol. I, II a III, v nichž zpívá hudební hity napříč čtyřmi stovkami let. Za roli ve hře Der gute mensch von Sezuan (Dobrý člověk ze Sezuanu) získal na festivalu Theatertreffen Severního Porýní-Vestfálska v roce 2014 Cenu za nejlepší mužský herecký výkon. Porota ocenila především Stefkovo „energické vystupování, značnou hereckou inteligenci, přirozenou lehkost a velký komediální talent“. Působí také ve filmu, televizi a rozhlasu.

    Schauspiel Köln je respektovaná divadelní scéna s dlouholetou tradicí. Od roku 1962 sídlí spolu s kolínskou Operou v urbanistickém komplexu architekta Wilhelma Riphahna na Offenbachplatzu, jenž v současnosti prochází masivní rekonstrukcí, a tak je divadlo dočasně přesunuto do bývalé továrny na kabely (Depot 1 a 2) v kolínské čtvrti Mülheim.
    Za éry umělecké ředitelky Karin Beierové scéna dosáhla dvakrát na titul Divadlo roku (2010 a 2011) v anketě časopisu Theater heute a s inscenacemi Die Ratten (Krysy) a Reise durch die Nacht (Cesta nocí) hostovala na výročním 50. ročníku renomované přehlídky Theatertreffen. Jak napsal deník Frankfurter Rundschau: „Po mnoha letech abstinence má Kolín nad Rýnem opět divadlo, které je třeba brát vážně.“
    Současný intendant divadla Stefan Bachmann se snaží umělecky navázat na Beierovou nastolený trend odvážné dramaturgie a aktivně se zasazuje o rozvíjení kulturního života v centru Kolína nad Rýnem. Na programu Schauspiel Köln uvádí jak kriticky pojatá klasická dramata, tak autorské počiny zaměřené na aktuální, často palčivá témata, jako je imigrace nebo nevyhnutelná digitalizace. V divadle pravidelně režírují významní tvůrci jako Frank Castorf, Luk Perceval, Oliver Frljić, Pınar Karabulut, Nuran David Calis, Ersan Mondtag nebo Lucia Bihler. Soubor se v posledních letech, i vlivem pandemické situace, soustředí také na streamovací platformy a s nimi spojené zkoumání nových možností práce s hercem i realizace samotné inscenace.

     

    .....................

    Rozhovor s intendantem Schauspiel Köln Stefanem Bachmanem
    https://www.report-k.de/…vlos-139712/

    Články o digitálním programu Schauspiel Köln – streamovacím projektu
    -With ‘Dramazon Prime,’ Streamed Theater Goes Head-to-Head With TV – The New York Times (nytimes.com) 

    -Tragedy heralds a bright future for drama | Financial Times (ft.com)


    foto Krafft Angerer