DIVADELNÍ FLORA
Menu

  St 18. 5. 2022 | 16:00–17:30 | Konvikt – filmový sál

  vstupenky

  LIDI KRVE

  film

  Drama o stigmatech minulosti. Symbolické putování napříč časem v rozporuplně přijímaném, nejednoznačném filmu autora a režiséra festivalové inscenace Moje říše je z tohoto světa.
  (Česká republika 2021 | režie Miroslav Bambušek)

  Cena vstupenek:

  Sudetoněmecké téma pojal Bohdan Sláma v loňské Krajině ve stínu tradiční narací, Miroslav Bambušek je v Lidech krve zpracovává mnohem odvážněji a originálněji. Cesta za poznáním národních stínů je zákonitě těžká a nepříjemná a takový je i jeho film.

  Zdena Mejzlíková, Divadelní noviny, 19/2021

   

  Hra barev a rozpoutaná vizuální imaginace tu není jen mechanickým naplněním surrealistických pouček. Odkrývá zasuté vrstvy společenského nevědomí, kam jsme většinově vytěsnili stíny minulosti, jakým je i trauma z nikdy nepotrestaných českých poválečných zločinů na německých civilistech.

  Vyjádření poroty k udělení Ceny TRILOBIT 2022 za scénář a režii

   

  První celovečerní hraný film všestranného tvůrce Miroslava Bambuška zachycuje fantaskní cestu poválečným česko-německým pohraničím, ale dotýká se i skutečných událostí v zaniklé obci Vitín na Ústecku. Téma hledání vlastní identity v koloběhu dějin se opírá o emocionální paměť Sudet. Nadčasový snímek by však mohl být zasazen do kteréhokoliv jiného období našich novodobých dějin, které česká společnost nedokáže relevantně reflektovat a poctivě se s ním vyrovnat. Na obrazové koncepci snímku, který vybočuje z běžné tuzemské produkce, se podílel výtvarník Josef Bolf. Už ve svém předchozím, experimentálně laděném filmu Jan Hus – mše za tři mrtvé muže (2009) se Bambušek zaobíral střetem jedince s mocí a s vlastním svědomím. Motiv „mezní oběti“ ostatně režisér rozvíjí také v inscenacích Kacířské eseje a Woyzeck, které měla na podzimním programu i DF2021. Protiválečnou tematikou je snímek blízký inscenaci Moje říše je z toho světa. Filmové drama Lidi krve je téměř imaginativní „křížovou cestou“ promlčenými dějinami za odpuštěním a smířením.

   

  scénář a režie Miroslav Bambušek

  kamera Jakub Halousek
  střih Jan Daňhel
  dramaturgie Kristián Suda
  hudba Tomáš Vtípil
  koncepce masek a kostýmů Zuzana Bambušek Krejzková
  výtvarník Josef Bolf

  hrají
  Miloslav KönigKarel DobrýMiloslav MejzlíkJuraj BačaTereza HofováJakub GottwaldJiří ČernýJakub FolvarčnýTomáš Bambušek

  Film získal audiovizuální cenu Trilobit 2022 za scénář a režii a také Cenu Revolver Revue.


  Divadelní a filmový režisér, dramatik a scenárista Miroslav Bambušek (1975) divadlo vnímá jako prostředek pro reflexi politických a sociálních témat. Jako absolvent filozofie tíhne k náročným, nejednoznačným předlohám, jimž na vtiskuje osobitý, erudicí podložený jevištní tvar. Pohybuje se na pomezí dokumentu a otevřené performance, inscenace často zasazuje do industriálních prostor a tematických cyklů (projekty Písně o zemi, Perzekuce.cz či Cesty energie). V kontextu českého divadla je Bambušek režisér velkého expresivního gesta, exaltované vizuality a zvukové opulence, které ovšem nikdy nejdou proti smyslu textu. Vedle výtvarné složky má v jeho dílech stěžejní roli hudba. Kromě Vladimíra Franze a Petra Kofroně pravidelně spolupracuje s Tomášem Vtípilem, jehož kompozice doprovázejí i pozoruhodnou interpretaci Büchnerova fragmentu Woyzeck (na DF 2021), jež Vtípilovi vynesla Cenu divadelní kritiky 2020, či soundtrack k Bambuškovu filmu Lidi krve (2021), který sugestivně reflektuje poválečné události česko-německého pohraničí a zejména traumata přetrvávající přes generace.

   

  ..........

  rozhlasový rozhovor s Miroslavem Bambuškem o filmu Lidi krve
  https://vltava.rozhlas.cz/…y-je-8616673

  recenze Terezie Pokorné v Revolver Revue
  https://www.bubinekrevolveru.cz/…mu-lidi-krve

  recenze Zdeny Mejzlíkové v Divadelních novinách
  http://filmovakritika.cz/…-2021–19.pdf

  recenze Anny Ramzerové
  https://www.klackoviste.cz/…ze-lidi-krve

  recenze Pavla Sladkého v ArtZóně ČT
  https://www.ceskatelevize.cz/…cast/877239/


za finanční podpory:

v partnerské spolupráci:

generální mediální partner: hlavní mediální partner:

s podporou: