DIVADELNÍ FLORA
Menu

  Čt 19. 5. 2022 | 14:30–16:00 | Divadlo na cucky

  vstupenky

  J. Ryška – P. Šplíchal – A. Svozil – K. Jankovcová ÚVOD DO SOUČASNÉ TRAPNOSTI

  Praktický „průvodce srandou, kterou člověk zažije v pozdním kapitalismu od kolébky do hrobu“. Adaptace knihy Jakuba Ryšky a Pavla Šplíchala, která vznikla na základě oceňovaného blogu Prigl.cz. Instruktáž režiséra Adama Svozila k „radostnému přežívání na trhu práce“…

  Cena vstupenek:

  „Škola má připravovat na život a bohužel to opravdu dělá. Všechny demence, na které později narazíte na úřadech, v práci nebo v cele předběžného zadržení, důvěrně poznáte právě na střední škole.“

  Kritická sonda do soudobého institucionalizovaného světa Úvod do současné trapnosti otevírá na olomouckém jevišti ryze aktuální téma: úděl moderního člověka v korporátní společnosti. Inscenace vychází ze stejnojmenného, editovaného vydání satirických článků Jakuba Ryšky a Pavla Šplíchala na populárním a oceňovaném blogu Prigl.cz. „Pro všechny blogové příspěvky je společným jmenovatelem sarkastický, až chytroprdský tón, který nás přivedl k nápadu pojmout celou inscenaci jako trochu zvláštní a veselé školení,“ glosuje režisér Adam Svozil záměr divadelní adaptace. Na příběhu tří spolužáků s různým rodinným zázemím tvůrčí tandem Svozil–Jankovcová demonstruje marnost snažení o zajištění si oné „hezké“ budoucnosti. Ve své polemice autoři s nadhledem i jízlivostí sledují cestu jedince od naděje až k rezignaci.

   

  adaptace a režie Adam Svozil a Kristýna Jankovcová

  předloha Jakub Ryška, Pavel Šplíchal
  video a vizuál Zdeněk Vévoda, Kristýna Jankovcová
  světla a zvuk Ondřej Zunt

  hrají
  Mark Kristián Hochman, Radka Caldová a Tomáš Žilinský

  premiéra 15. 10. 2021

   

  Adam Svozil (1991) a Kristýna Jankovcová (1992) se potkali při studiu režie na katedře činoherního divadla DAMU a již na škole vytvořili úspěšný tvůrčí tandem. Jejich absolventská inscenace Rituální vražda Gorge Mastromase od britského dramatika Dennise Kellyho získala Cenu Marka Ravenhilla za nejlepší českou divadelní inscenaci nového textu za rok 2015. Mezi jejich další společné počiny patří v A Studiu Rubín uvedené autorské čtení Já, mé druhé já a já (2016) na motivy bestselleru Sebedrás Jiřího Vaňka a adaptace mnohovrstevnatého povídkového souboru Krátké rozhovory s odpornými muži (2019) od D. F. Wallace, již vytvořili pro Divadlo Na zábradlí. Oběma inscenacím se v jejich režii dostalo i rozhlasového zpracování.
  Jsou laureáty Ceny Josefa Balvína 2019 za uvedení textu Rolanda Schimmelpfenniga Zimní slunovrat. V linii inscenování nejnovější dramatiky pokračuje olomoucký rodák Adam Svozil v umělecké kooperaci s Kristýnou Jankovcovou i na pozici kmenového režiséra Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, kde dosud nastudoval tři texty současných autorů: kanadské drama Téměř dokonalá láska, monodrama Dennise Kellyho Holky a kluci a environmentální hru Plíce.

  Divadlo na cucky je otevřený prostor pro kulturu na Dolním náměstí v centru Olomouce. Divadlo se vedle svých vlastních produkcí věnuje také prezentaci hostujících umělců, tvůrčím dílnám pro všechny generace a podpoře společenského dialogu prostřednictvím besed a přednášek.
  Specifický výběr inscenačních týmů a osobností (mj. Michal Hába, Patrik Lančarič, Šimon Spišák, Júlia Rázusová, Adam Svozil, Lucie Ferenzová) při tvůrčí činnosti utváří svébytnou poetiku divadla, jež tenduje k experimentování a k ohledávání nových prostředků komunikace. Scéna reflektuje aktuální společenská témata jako nacionalismus, polarizace společnosti, vliv sociálních sítí nebo feminismus. Tvorbu a směřování divadla spolu s uměleckou šéfkou Silvií Vollmann výrazně formoval intendant Jan Žůrek, jehož na ředitelském postu vystřídala v roce 2021 Alžběta Kvapilová.

   

  ................

  blog Jakuba Ryšky a Pavla Šplíchala, který se stal předlohou inscenace
  http://prigl.cz/  

   

  foto Marcel Skýba