Pá 20. 5. 2022 | 19:00–21:00 | Moravské divadlo
Alois & Vilém Mrštíkové ROK NA VSI Moravské divadlo Olomouc
Výpravné drama, na jehož podobě se podílejí všechny tři soubory olomouckého divadla – činoherní, baletní i operní. Čerstvá inscenace zásadního opusu našeho literárního realismu, plasticky zachycujícího svérázný život na moravské vesnici v rámci církevního roku. Režie: Janka Ryšánek Schmiedtová
Jeden rok na vsi jako drobnokresebné panoptikum, nazírané s laskavým nadhledem i jemnou ironií. Románová ves Habrůvka vychází ze skutečné jihomoravské obce Diváky, v níž bratři Alois a Vilém Mrštíkové pobývali a nacházeli inspiraci pro svůj román, jenž patří k vrcholným dílům českého realismu. V osvědčené dramatizaci Miroslava Krobota se zdánlivě nesourodá a především rozsáhlá kronika lidských osudů skládá v celistvou mozaiku příběhů. Radosti i starosti, hříchy a odpuštění se střídají jako roční období a lidové svátky. Ambiciózní projekt Moravského divadla s účastí všech jeho souborů – činohry, opery i baletu – nastudovala režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová, která ke spolupráci přizvala i tanečnici a performerku Miřenku Čechovou, hudebního skladatele Ivana Achera či herce Jana Vlase a Dušana Urbana, někdejšího člena MDO.
režie Janka Ryšánek Schmiedtová
dramatizace Miroslav Krobot
dramaturgie Michaela Doleželová
hudba Ivan Acher
scéna David Janošek
kostýmy Markéta Sládečková
choreografie Miřenka Čechová
asistent choreografie Denisa Musilová
rvačky Petr Sýkora, Daniel Bodlák
sbormistr Lubomíra Hellová
osoby a obsazení
Vrbčena Vendula Nováková
Bílá Macecha Ivana Plíhalová
Anežka Barbora Dobišarová, j. h. / Dominika Hrazdílková, j. h.
Maryška Kristína Jurková
Frau Ebr Naděžda Chroboková-Tomicová
Rybářka Elena Prášilová Gazdíková
Barbora Jana Posníková
Sestra Amata Natálie Tichánková
Cihlářka Vlasta Hartlová
Stařenka Rita Schimkeová
Plhalka Ilona Bláhová, j. h.
Hanča Vendula Pumprlová
Jeptišky Michaela Dvořáková, Vendula Pumprlová, Marie Suková, Eva Wolfová Zatloukalová, Markéta Zahnašová, Petra Zindler
Chasa Michaela Dvořáková, Marie Suková, Eva Wolfová Zatloukalová, Markéta Zahnašová, Petra Zindler
Dívky v krojích Tereza Janečková / Risa Maruyama / Alissa Personè / Clara Polaniok / Beatriz Jimeno Santos
Rybář Dušan Urban, j. h. / Jan Vlas, j. h.
Starosta Pavel Hekela, j. h.
Antoš Jan Ťoupalík
Kryštof Roman Vencl, j. h.
Martin Lukáš Červenka
Kunz Václav Bahník / Vladimír Hrabal, j. h.
Chocholáč Lukáš Pořízka, j. h.
Farář Martin Štolba
Vrbka Tomáš Krejčí
Janek Marek Pešl
Hrabálek Jaroslav Krejčí
Pazderka Petr Vaněk
Psota Jan Vrbacký, j. h. / František Randýsek, j. h.
Toman Ivo Melkus
Chasa Lubomír Kalivoda, Radek Leszczynski, Vojtěch Poštulka, Jindřich Suk, Radim Šimeček, Jan Vaculík
Tři chlapci v krojích Alessandro Iannucci, Aurélien Jeandot, Eduardo Miguel Bolsa Neves / Hodaka Maruyama, Elia Zegrati
Muzikanti Drahomíra Ticháčková, Barbora Kovářová / Mark Urprezo, Jiří Blahunek
premiéra 6. 5. 2022
Janka Ryšánek Schmiedtová (1983) svůj hluboký zájem o českou literární klasiku prokázala už svou absolventskou inscenací Eva, Eva!, která byla odvážnou aktualizací dramatu Gabriely Preissové Gazdina roba (2008, JAMU). Po úspěšném angažmá na pozici umělecké šéfky Divadla Petra Bezruče, kde uvedla např. inscenace Zapomenuté světlo či Maryša (Cena divadelní kritiky 2018 pro Pavlu Gajdošíkovou) odešla v roce 2019 na volnou nohu a jako režisérka, dramaturgyně či autorka nadále hostuje na českých i slovenských scénách. Její díla jsou společensky aktivizovaná, dotýkají se otázek jinakosti, genderové rovnosti a stereotypizace. Pravidelně spolupracuje s dramatičkou a dramaturgyní Annou Saavedrou, např. na adaptaci Dům Bernardy Alby v Moravském divadle.
Moravské divadlo Olomouc (MDO) patří k nejstarším divadelním budovám u nás (otevřeno 1830). Čítá tři soubory – opera/opereta, balet a činohra, v jejímž čele stojí od roku 2016 Roman Vencl. Baletní sekci od nadcházející sezóny převezme po dosluhujícím Michalu Štípovi pedagog a bývalý sólista Národního divadla v Brně Jan Fousek. Uměleckou šéfkou opery a operety byla nedávno jmenována zakladatelka operního spolku RUN OPERUN Veronika Loulová, která po jedenácti letech na pozici vystřídala dirigenta Miloslava Oswalda. V roce 1996 inicioval tehdejší ředitel MDO Václav Kožušník vznik Divadelní Flory – projektu, který se z oblastní přehlídky moravských vícesouborových divadel vyprofiloval do podoby jednoho z nejprestižnějších středoevropských festivalů.
foto David Kresta