DIVADELNÍ FLORA
Menu

  St 17. 5. 2023 | 20:00–20:45 | S-klub

  vstupenky

  Teresa Vittucci HATE ME, TENDER: Solo for Future Feminism

  Neotřelý komentář mariánského kultu ve svěží performanci na pomezí stand-upu a tance. Provokativní autorské sólo v Curychu působící rakouské umělkyně (časté spolupracovnice osobnosti loňské DF – Michaela Turinského) získalo prestižní Schweizer Kulturpreis, jejíž porota na angažovaném díle ocenila „systematickou dekonstrukci politických témat“. V anglickém znění s českými titulky 
  English Friendly

   

  Cena vstupenek: 190 / 120 Kč

  Teresa Vittucci osvobozuje postavu Marie od jejích atributů a ambivalencí, ukazuje ji jako ikonu, otrokyni i hrdinku a připravuje jí tak scénu pro budoucí feminismus.
  Resumé poroty udělující Švýcarskou kulturní cenu (Schweizer Kulturpreis)

  (Vittucci) Pochybuje o pevných charakteristikách, ovšem bez toho, aby poučovala nebo působila misionářsky. Dělá to s inteligentním humorem, aniž by se při tom sama ničila.
  Katja Zellweger, Die Wochenzeitung, 16/2020

  Vtipná taneční a lecture performance. (…) Vittucci bojuje proti patriarchátu pozitivně vnímaným tělem, vztekem ale i smíchem.
  Cornelia Fiedler, Theater heute, 7–8/2021

   

  Teresa Vittucci patří k nejsvěžejším fenoménům evropského tance posledních let. Mladá Rakušanka působící ve Švýcarsku nejen že bourá přísné normy krásy, ale ve svých originálních kreacích s přesahem ke zpěvu a stand-upu rozšiřuje podoby současného tance. S velkou dávkou sebeironie a popkulturních citací se věnuje obrazu žen v dnešní společnosti.
  Jinak tomu není ani v její oceňované performanci Hate Me, Tender, v níž se zaměřuje na postavu Panny Marie – ideál soucitné ženy a oddané matky – a na kult panenství, který dodnes formuje naši společnost. Jaké mocenské struktury jsou spojené se ztrátou panenství? Jak to vlastně bylo s početím Ježíše Krista? A je to, co jsme se učili o panenské bláně, skutečně pravda? Vittucci stačí čtyřicet minut plných asociativních obrazů a anekdot na to, aby v Hate Me, Tender – oceněné Švýcarskou kulturní cenou – zpochybnila domněnky kolem nejznámější panny v dějinách a vytvořila její nový, queer-feministický obraz.
  Teresa Vittucci v minulosti spolupracovala i s Michalem Turinským, jehož představení Precarious Moves patřilo k vrcholům loňské Flory. S Hate Me, Tender se Vittucci poprvé v České republice představí právě v rámci 26. ročníku festivalu.


  koncept a performance Teresa Vittucci

  dramaturgická konzultace Benjamin Egger, Veza Maria Fernandez, Rafal Pierzynski
  scénografie Jasmin Wiesli, Teresa Vittucci
  produkční Kira Koplin groundworkers
  produkce OH DEAR Zürich
  koprodukce Tanzhaus Zürich, Theaterspektakel Zürich

  Uvedení inscenace na festivalu podpořila nadace Pro Helvetia.


  Tanečnice a choreografka Teresa Vittucci (1985) se narodila ve Vídni, ale v současnosti působí v Curychu. Pohybuje se napříč oblastmi performance, současného tance, filmu a stand-up comedy. Prostřednictvím svých převážně sólových inscenací prozkoumává feministické a queer pohledy na popkulturu, historii a další kulturní fenomény. Její dílo v sobě snoubí inteligentní provokaci s akurátní dávkou radikalismu a nutí diváka přemýšlet nejen nad každým obrazem, ale i nad samotnou společností. 
  Vystudovala Vídeňskou konzervatoř, newyorskou The Ailey School a Salcburskou akademii experimentálního tance (SEAD). Magisterský titul v oboru Expanded Theater získala na Bernské univerzitě umění. Od roku 2013 se věnuje převážně vlastním sólovým projektům, ale spolupracuje i s řadou renomovaných tvůrců a tanečních institucí. Společně s Claire Vivianne Sobottke a Michaelem Turinským (jehož sólo Precarious Moves mohli návštěvníci zhlédnout na loňské DF) se podílela na vzniku performance We Bodies (2019), v níž se konfrontují s domnělou monstrozitou vlastního těla.
  Se svými projekty hostovala na festivalech a scénách po celé Evropě. Za svou dosavadní práci získala jako performerka cenu města Curych 2018 a se sólem Hate Me, Tender (2019) obdržela prestižní Švýcarskou kulturní cenu (Schweizer Kulturpreis). Od roku 2019 působí v Asociaci mladých umělců (YAA!) přidružených k Tanzhaus Zürich.

  ……………………

  Rozhovor s Teresou Vittucci a stanovisko poroty Schweizer Kulturpreis
  https://www.schweizerkulturpreise.ch/…-tender.html   

  Profil Teresy Vittucci
  https://www.teresavittucci.com/home.html

   

  foto Yoshiko Kusano