DIVADELNÍ FLORA
Menu

  Pá 19. 5. 2023 | 17:00–18:30 | Divadlo na cucky

  vstupenky

  Barbara Herz TANEC DERVIŠŮ Divadlo na cucky Olomouc

  Uznávaný adiktolog Dušan byl odsouzen na šest let za pěstování léčebného konopí. Evě v osmnácti řekli na sociálce, že vzhledem ke svému původu „nemá od života moc chtít“. Divadelní dokument o tenké hranici moci a bezmoci. Groteskně autentická zpráva z vězení. Mystický tanec dervišů v režii Barbary Herz.
  beseda po představení

  Cena vstupenek: 240 / 120 Kč

  Dušan píše dopisy. Za tři roky, co je v base, jich napsal přes dva tisíce. Je uznávaný adiktolog, přesto ho zavřeli na šest let za pěstování léčebného konopí. Že teď už to není ani přestupek, nikoho nezajímá: „Srdečně vás zdravím z díry demokracie!“ A tak Dušan sedí a píše. Nechce tomu říkat vyšší princip, jen nemá rád státem placené kanibaly. O těch toho hodně ví i Eva. Když se narodila do blbý rodiny, tak prý nemůže od života moc očekávat. Neztrácí ale nadhled, i když hovoří o tom, kdo zabil jejího otce.
  V hlavní roli nové inscenace Divadla na cucky se představí olomoucká rodačka, členka Činohry ND, Veronika Lazorčáková.

   

  scénář a režie Barbara Herz

  textová dramaturgie Anna Hoprich
  dramaturgie Simona Petrů
  výprava Petra Vlachynská
  hudba Matouš Hekela

  hraje Veronika Lazorčáková

  předpremiéra 20. a 21. 4. 2023 / premiéra 18. 5. 2023 v rámci 26DF

   

  Režisérka, autorka a scenáristka Barbara Herz (1983) se zaměřuje na dokumentární divadlo. Často využívá metodu verbatim, která jí umožňuje přenášet do divadla nahrávky silných osobních příběhů. Vystudovala literární komparatistiku a divadelní vědu na FF UK a současně režii na JAMU. Rozkročení mezi teoretickým, intelektuálním a uměleckým světem je pro její práci příznačné. Do svých mnohovrstevnatých divadelních montáží s prvky grotesky zapracovává odborné texty.
  Ve své práci reflektuje fenomény dneška, ať už se jedná o moderní společenské mýty (Jenom matky vědí, o čem ten život je; O bílých heterosexuálních mužích, co jedí maso), nebo o témata genderová (Dokonalost), sociální (Neklid – divadelní reportáž podle záznamů z Bohnické léčebny) či environmentální (Mezní stav o vymírání hmyzu a otravě krajiny). 
  Ke spolupráci ji oslovilo HaDivadlo, A studio Rubín, Divadlo X10, Činoherní studio v Ústí nad Labem, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava nebo Národní divadlo Brno. Založila a vede spolek Dok.trin, experimentující s metodou verbatim, kterou propojuje s výraznými formami divadelní stylizace.

  Divadlo na cucky je otevřený prostor pro kulturu na Dolním náměstí v centru Olomouce. Divadlo se vedle svých vlastních produkcí věnuje také prezentaci hostujících umělců, tvůrčím dílnám pro všechny generace a podpoře společenského dialogu prostřednictvím besed a přednášek. Specifický výběr inscenačních týmů a osobností (mj. Michal Hába, Patrik Lančarič, Šimon Spišák, Júlia Rázusová, Adam Svozil, Lucie Ferenzová, Tomáš Loužný, Barbara Herz) při tvůrčí činnosti utváří svébytnou poetiku divadla, jež tenduje k experimentování a k ohledávání nových prostředků komunikace. Scéna reflektuje aktuální společenská témata jako nacionalismus, polarizace společnosti, vliv sociálních sítí, feminismus nebo environmentální žal. Tvorbu a směřování divadla spolu s uměleckou šéfkou Silvií Vollmann výrazně formoval intendant Jan Žůrek, jehož na ředitelském postu vystřídala v roce 2021 Alžběta Kvapilová. Kromě repertoárové tvorby a dalších aktivit pořádá Divadlo na cucky i letní festival nového cirkusu Cirkuzkus.

  ……………………………

  Portrét režisérky
  https://www.ceskatelevize.cz/…62230520002/

  Dervišové a rituální tanec
  https://www.reflex.cz/…s-bohem.html

   

  foto Zuzana Lazarová