DIVADELNÍ FLORA
Menu

  So 20. 5. 2023 | 11:30–12:20 | Konvikt – Divadlo K3

  vstupenky

  Filip Teller
  & Divadlo Aldente Brno
  STAND UP DOWN

  Neobyčejné rozhovory se členy osobitého souboru – o obyčejných věcech, o jejich zálibách, o lásce i „jiném herectví“.
  beseda po představení – s Jitkou Vrbkovou „o divadle, které boří hranice handicapu“

  Cena vstupenek: 50 Kč

  Zpovídaní prochází očistnou lázní veřejné produkce. Zpívají, tančí, vypovídají o svém bytí, o své lásce k divadlu. Výtečná je etuda, ve které herečka seznamuje diváky s obsahem své kabelky, nebo opakovaný nástup její kolegyně, stižené „hereckým oknem“, či ohnivý tanec nemluvného mima. Jemností se vyznačuje etuda kosmetických úprav herečkou na vybrané divačce. (…) Obratný rétor Teller s viditelnou námahou dokáže nasměrovat rozparáděné herce a herečky k závěrečnému zpívání a tanci. Show má úspěch…
  Jaroslav Tuček, Divadelní noviny.cz, 9. 10. 2021

   

  scénář Filip Teller
  dramaturgie Jitka Vrbková
  živá hudba Jan Kyncl a Ondřej Klíč

  1.skupina
  sami sebe hrají Martin Kříž, Monika Pekařová, Eliška Vrbková a Barbora Šotkovská
  asistentka moderátora Martina Trusková alias Lord Voldemort
  kapela Václav Šarkozy, Jan Kyncl a Ondřej Klíč

  2.skupina
  sami sebe hrají Hanka Bartoňová, Zuzka Filoušová, Jakub Zahálka a Martin Polišenský
  asistentka moderátora Martina Trusková
  kapela Martin Polišenský, Jan Kyncl a Ondřej Klíč

  premiéra 28. a 29. 5. 2021

   

  „Jsme divadlo, kde se potkávají mladí herci a autoři s Downovým syndromem a profesionální divadelníci bez handicapu. V tomto spojení (dialogu) vidíme šanci vytvářet profesionální inscenace se svébytnou divadelní poetikou. Máme za to, že lidé s Downovým syndromem mají ojedinělé vidění světa a specifické performativní dovednosti.“ 

  Divadlo Aldente Brno vzniklo v roce 2008 v Brně z popudu herečky a režisérky Jitky Vrbkové, původně jako nezávislé uskupení studentů vysokých uměleckých škol, od roku 2014 se orientuje na tvorbu s herci s hendikepem. Autorské inscenace Maminko, jsi důležitá jako šraňky v tunelu!, Who I Am? či Kdopak by se DS bál? (na DF 2019) vycházejí z neotřelého pohybového a hereckého projevu lidí s Downovým syndromem. Žánrově se soubor posunul k interpretacím klasiky, jako např. Antigona či Zlatý kolovrat a Nevěsty podle balad K. J. Erbena.

  Jitka Vrbková (1984) v Aldente působí jako umělecká vedoucí, režisérka, scenáristka, příležitostně i jako lektorka tance a herectví či jako herečka. Inspirativní osobnost tzv. sociální divadla vystudovala činoherní režii na pražské DAMU a dramaturgii na brněnské JAMU, kde posléze učila v Ateliéru Divadlo a výchova a získala titul PhD. v oboru Dramatická umění. Je vědeckou pracovnicí na Divadelní fakultě JAMU v Brně, má čtyři děti, jedno z nich s Downovým syndromem.

  Stand-up komik, moderátor a zdravotní klaun Filip Teller (1991) studoval v ateliéru autorského herectví, pohybového divadla a klaunství na JAMU. Ve svých autorských one man show s prvky kabaretu – ať jde o prvotinu Inspirováno láskou, či novinku Reprodukce – klade důraz na situační humor a improvizaci. V letech 2015–2020 moderoval vlastní talk show Tell or Show. S Pavolem Serišem vytvořil celovečerní stand-up Čecháčci a Čoboláci (2017). Účinkuje v monodramatu Cikánský boxer (2016) a dramatu Komedie o komikovi (2022) s Miroslavem Táborským. 

  …………………………………………

  ČT ArtZóna – Fenomén: umění s handicapem
  https://www.ceskatelevize.cz/…cast/964101/

  Inakosť = Iná normálnosť / diskuze s divadelnicemi a speciálními pedagožkami ze Slovenska, Česka a Německa
  https://www.youtube.com/watch…

  Rozhovory s Jitkou Vrbkovou
  https://brno.rozhlas.cz/…elka-8560576

  Podcast Kam jdeš?
  https://www.youtube.com/watch… 

  Reportáž
  https://ct24.ceskatelevize.cz/…ym-syndromem

   

  foto Jiří Kottas