DIVADELNÍ FLORA
Menu

  Ne 21. 5. 2023 | 11:00–14:00 | Arcidiecézní muzeum – Mozarteum

  vstupenky

  Susanne Kennedy –
  Markus Selg – Rodrik Biersteker
  I AM (VR)

  35min. produkce pro jednoho diváka, v anglickém znění | English Friendly 

  Jedna z nejradikálnějších režisérek poslední dekády zkoumá možnosti divadla virtuální reality. Susanne Kennedy zve na neopakovatelnou výpravu do fantaskního světa i zákrut vlastního nitra. Antičtí hrdinové se na cestě za poznáním fyzicky vydávali do delfské věštírny, návštěvníci Flory vyrážejí za svým orákulem díky VR technologii…

  Cena vstupenek: 190 / 120 Kč

  35minutová produkce v anglickém znění bez titulků a bez tlumočení. Pět 3hodinových hracích bloků (19., 20. a 21. 5.). 
  Divák si na daný den a konkrétní časový blok zarezervuje/koupí lístek či více lístků. Na e-mailovou adresu info@divadelniflora.cz svým jménem sdělí, v kterém bloku si lístek/lístky zarezervoval. Festival mu poté přidělí konkrétní čas, příp. časy v daném bloku a pošle informaci, kdy přesně má dorazit. V případě zakoupení lístku/lístků na pokladně MDO tam nahlásí svou e-mailovou adresu. Festival mu poté přidělí konkrétní čas, příp. časy v daném bloku a pošle informaci, kdy přesně má dorazit. (Své případné dotazy můžete adresovat rovněž na info@divadelniflora.cz) 

  Výbava virtuálního světa bere dech: Kennedy, Selg a Biersteker optimálně využívají všech jejích možností, zároveň ale do ní zabudovávají háčky, aby bylo jasné, že svět sestávající z jedniček a nul může být také nebezpečný… Až do konce není jasné, je-li tahle všemi barvami hýřící jízda cestou do nebe, nebo do pekla.

  Falk Schreiber, nachtkritik.de, 4. 8. 2021

  Susanne Kennedy, divadelní režisérce pracující v Berlíně, umožňuje technologie virtuální reality prozkoumat nově skutečnou realitu života.
  Süddeutsche Zeitung, 20. 2. 2021

  Uchvacující zážitek!
  Peter Anders, Goethe-Institut Tokyo, 20. 2. 2021

   

  Co by lidstvo dalo za možnost nahlédnout do budoucnosti!? Může technologie umělé inteligence konečně naplnit tuto odvěkou tužbu?

  Německá inovátorka Susanne Kennedy zkoumá možnosti divadla virtuální reality (VR) a ve spolupráci s vizuálními umělci Markusem Selgem a Rodrikem Bierstekerem vytvořila instalaci, ve které se festivalové publikum prostřednictvím VR brýlí vydá na cestu fantaskními světy, aniž by se pohnulo z místa. Podobně jako antičtí hrdinové kdysi putovali za věštci do Delf, tak i v I AM (VR) diváky čeká setkání se vševědoucí entitou, které je možné položit jednu, tu „nejdůležitější“ otázku…
  Na co byste se zeptali vy? Neopakovatelná cesta útrobami fascinujících virtuálních světů – kterou ve světové premiéře uvedlo Theater Commons v Tokiu – se stává intimním putováním do vlastního nitra. Welcome on the other side!

  Uvádíme v anglickém jazyce.

   

  koncept a design Susanne Kennedy, Markus Selg, Rodrik Biersteker

  programování Rodrik Biersteker
  vizuální design Markus Selg, Rodrik Biersteker
  zvukový design & hudba Richard Janssen
  text Susanne Kennedy
  dramaturgie Tobias Staab
  hlasy Susanne Kennedy, Ixchel Mendoza Hernandez, Frank Willens, Ibadet Ramadani
  avataři Ixchel Mendoza Hernandez, Benjamin Radjaipour, Thomas Hauser
  kostýmy Teresa Vergho
  produkce Ultraworld Productions (Berlin – DE)
  management a distribuce Something Great (Berlin – DE)

  premiéra 17. 1. 2021

  Inscenace vznikla v koprodukci s Berliner Festspiele (Berlín – DE), Hybrid Box / Hellerau – Europäisches Zentrum der Künste (Drážďany – DE), Internationales Sommerfestival Kampnagel (Hamburk – DE), Münchner Kammerspiele (Mnichov – DE), Noorderzon Festival of Performing Arts & Society (Groningen – NL), Schauspielhaus Bochum / Oval Office (Bochum – DE), Theater Commons Tokyo (Tokio – JP) and Volkstheater Wien (Vídeň – AT).

   

  Vizionářka Susanne Kennedy (1977), jedna z nejradikálnějších a nejinspirativnějších divadelních tvůrkyň posledních let, ve své tvorbě posouvá hranice mezi divadlem a jinými formami umění, zejména instalací. Rodačka z Berlína po studiu režie na Amsterdamské univerzitě umění (Hogeschool voor de Kunsten) deset let působila v Nizozemí. Po návratu do Německa v roce 2011 s velkým ohlasem v Münchner Kammerspiele uvedla adaptaci filmu Sydneyho Pollacka Koně se také střílejí. Za inscenaci hry Marieluise Fleißerové Očistec v Ingolstadtu byla magazínem Theater heute vyhlášena Talentem roku 2013 a získala i Divadelní cenu 3sat za inovaci v umění na festivalu Berliner Theatertreffen 2014.
  V rámci svých formálně experimentálních, filozofických adaptací literárních, filmových a divadelních předloh či autorských projektů zkoumá vztah mezi tělem a moderními technologiemi. Klasičtí herci se v jejích produkcích „ztrácejí“ za maskami, splývají s playbackovými dialogy, svými dvojníky a multimédii, čímž diváky provokují s otázkou: Co vlastně znamená být člověkem?

  Markus Selg (1974) je i v českém prostředí známý německý multimediální umělec, jenž se v oblasti digitální malby, sochy, imerzivní instalace, divadla a virtuální reality zabývá dynamikou mezi archaickým mýtem a počítačovou technologií. Spoluzaložil legendární Akademii Isotrop – významný hamburský umělecký spolek vizuálních umělců, hudebníků a teoretiků. Selg působí napříč různými žánry, včetně opery či celovečerních filmů. Se Susanne Kennedy vytvořil produkce Oracle a Ultraworld (ve Volksbühne Berlin), jež získala cenu Faust 2020 za nejlepší scénografii/video design.  

  Na oceněné inscenaci Ultraworld (2020) se podílel také Rodrik Biersteker (1986), nizozemský interdisciplinární umělec, jenž využívá především video a interaktivní technologie v divadelním kontextu. Vystudoval design pro virtuální divadlo a videohry na HKU University of Arts v Utrechtu. Podílel se na inscenacích Susanne Kennedy pro Münchner Kammerspiele či pro festival Ruhrtriennale.

  Inscenace I AM (VR) je dalším společným počinem této úspěšné tvůrčí trojice. 

  …………………………………………

  Trailer
  https://vimeo.com/527654438

  Rozhovor se Susanne Kennedy o umění za covidu (ve slovenštině)
  https://www.goethe.de/…1838022.html  

  Interview se Susanne Kennedy (v němčině)
  https://www.youtube.com/watch…

  Lecture se Susanne Kennedy (v angličtině)
  Susanne Kennedy – rethinking theatre on Vimeo

   

  foto Markus Selg & Rodrik Biersteker / Franziska Sinn