DIVADELNÍ FLORA
Menu

  Ne 21. 5. 2023 | 11:00–11:50 | Divadlo na cucky

  vstupenky

  Šimon Spišák a kol. TŘI OŘÍŠKY Divadlo na cucky Olomouc

  Neklasická verze klasické pohádky – s tak trochu jiným princem – pro všechny od 5 let. Režie: Šimon Spišák

  Cena vstupenek: 100 Kč

  Divadlo Šimona Spišáka by mohlo mať prívlastok bujaré. Jeho divadelný jazyk je založený na nesúrodosti a nepredvídateľnosti, jeho inscenácie sú gejzírmi nápadov, asociatívnych odbočiek a neočakávaných strihov. Obecenstvu nikdy nedovolí upadať do sladkej letargie, diváci sú v strehu a neustále atakovaní informáciou, že to, čo sa deje, je divadlo.
  Lenka Dzadíková, Loutkář 1/2020 

  Angažování dvou herců dalo možnost k vytvoření scénických zkratek posunujících děj kupředu, což se ponejvíce uplatnilo, když herci ztvárňovali vícero postav najednou nebo rozehrávali paralelně různé situace. Herectví se neslo ve výrazném dynamickém duchu s jistou příměsí lidového komediantství. Aktéři dokázali výborně pracovat s mimikou, hlasovým fondem a v neposlední řadě i s řečí těla. (…) Divadlo na cucky vytvořilo sebevědomou inscenaci disponující svěžími hereckými výkony, která má zároveň kromě zábavy i edukační potenciál.
  Adam Bucek, Divá Báze, 23. 10. 2019

   

   

  Malá holčička Pepina, fanynka všech pohádek, má podobný osud jako její oblíbená Popelka. Dokonce se jí všechno děje stejně jako v pohádce Tři oříšky pro Popelku. Má macechu, je osamělá, pak dostane tři oříšky a i princ se do ní zamiluje, když je převlečená za myslivce. Nakonec se dostává na bál v krásných šatech z oříšku, ale od té chvíle se ale už nic neděje jak má a Pepina nerozumí proč.

   

  režie Šimon Spišák
  výprava Karel Czech
  scénář Šimon Spišák a kol.

  účinkují Radka Caldová a Adam Joura 

  Pro děti od 5 let.


  Šimon Spišák
  pochází z divadelní, přesněji režisérské rodiny – toto povolání si zvolil dědeček Karol, otec Ondrej i strýc Michal. Absolvent režie na KALD DAMU je zakládajícím členem pražského nezávislého souboru Lachende Bestien, kde dosud působí jako autor, režisér i herec. Po odchodu z angažmá ve Starom divadle Karola Spišáka v Nitře zde založil Nové divadlo.
  Vytváří činoherní i loutkové pohádky pro děti a mládež na slovenských (Bábkové divadlo Žilina, Slovenské národné divadlo Bratislava) i českých scénách (Divadlo loutek Ostrava, Divadlo DRAK, Divadlo Lampion Kladno). Jako režisér zaujal svým zpracováním pohádek H. Ch. Andersena či Deníku Anny Frankové.

   
  Divadlo na cucky je otevřený prostor pro kulturu na Dolním náměstí v centru Olomouce. Divadlo se vedle svých vlastních produkcí věnuje také prezentaci hostujících umělců, tvůrčím dílnám pro všechny generace a podpoře společenského dialogu prostřednictvím besed a přednášek. Specifický výběr inscenačních týmů a osobností (mj. Michal Hába, Patrik Lančarič, Šimon Spišák, Júlia Rázusová, Adam Svozil, Lucie Ferenzová, Tomáš Loužný, Barbara Herz) při tvůrčí činnosti utváří svébytnou poetiku divadla, jež tenduje k experimentování a k ohledávání nových prostředků komunikace. Scéna reflektuje aktuální společenská témata jako nacionalismus, polarizace společnosti, vliv sociálních sítí, feminismus nebo environmentální žal. Tvorbu a směřování divadla spolu s uměleckou šéfkou Silvií Vollmann výrazně formoval intendant Jan Žůrek, jehož na ředitelském postu vystřídala v roce 2021 Alžběta Kvapilová. Kromě repertoárové tvorby a dalších aktivit pořádá Divadlo na cucky i letní festival nového cirkusu Cirkuzkus.

  ……………………………………

  Spišákovci po starom a po novom (Loutkář 1/2020) – rozhovor se Šimonem Spišákem a medailon jeho rodiny
  http://www.loutkar.eu/index.php…

   

  foto Marcel Skýba