DIVADELNÍ FLORA
Menu

  Čt 9. 5. 2024 | 19:00–20:30 | Central

  vstupenky

  Roberta Ferrara | Štěpán Pechar FREEDOM IN MOTION (premiéra): WHITEflag day | INVENTING FREEDOM Moravské divadlo Olomouc

  TANEČNÍ DVOJPROGRAM

  Název poetického manifestu Roberty Ferrary odkazuje k ikonické reportážní fotce z protestů v Gaze v roce 2018 – momentce přirovnávané k Delacroixovu obrazu „Svoboda vede lid“.
  Duo nových produkcí baletního souboru MDO dotváří taneční groteska Štěpána Pechara, zasazená do odlidštěného světa, jehož strojový řád nabourá touha po lásce a volnosti. 

  Cena vstupenek:

  Komponovaný taneční večer FREEDOM IN MOTION na téma Svoboda uvádíme 9. 5. v 19:00 a 11. 5. v 16:30 (+beseda)

  Roberta Ferrara WHITEflag day

  libreto, choreografie, režie, scéna a kostýmy, light design Roberta Ferarra
  asistent choreografa Bernard Courtot de Bouteiller

  premiéra 9. 5. 2024

   

  Italská choreografka, tanečnice a pedagožka Roberta Ferrara (1988) spolupracovala s izraelským choreografem Emanuelem Gatem na projektech na Benátském bienále a festivale Ravello. V roce 2011 založila a dosud řídí soubor současného tance Equilibrio Dinamico se sídlem v jihoitalském Bari. Jako lektorka a choreografka působila v mnoha mezinárodních institucích napříč státy a kontinenty, její inscenace jsou na programu festivalů a divadel v Evropě, Asii i Americe.

  ………………………………………

  Štěpán Pechar INVENTING FREEDOM

  libreto, choreografie, režie, light design Štěpán Pechar
  asistent choreografa Fabien Roques
  scéna a kostýmy Pavel Knolle

  premiéra 9. 5. 2024

   

  Choreograf a tanečník Štěpán Pechar (1987) se po ukončení vyššího odborného studia na maltském ostrově Gozo v roce 2005 přestěhoval do Prahy, aby zde zahájil svou taneční kariéru. V roce 2010 absolvoval pražskou taneční konzervatoř a stal se členem Laterny magiky. Spolupracoval s 420PEOPLE i Pražským komorním baletem. V roce 2015 přijal nabídku angažmá do Baletu Národního divadla, kde tančil v choreografiích Jiřího Kyliána, Ohada Naharina, Václava Kuneše či Petra Zusky. Je výkonným a uměleckým ředitelem nezávislého tanečního souboru DEKKADANCERS, který usiluje o zpřístupnění tance široké veřejnosti.


  Moravské divadlo Olomouc (MDO) patří k nejstarším divadelním budovám u nás (otevřeno 1830). Čítá tři soubory – opera/opereta, balet a činohra, v jejímž čele stojí od roku 2016 Roman Vencl. Baletní sekci vede od roku 2022 Jan Fousek. Uměleckou šéfkou opery a operety je od sezony 2022 zakladatelka spolku zaměřeného na popularizaci opery RUN OPERUN Veronika Kos Loulová; stala se tak nejmladší šéfkou opery v Evropě.
  V roce 1996 inicioval tehdejší ředitel MDO Václav Kožušník vznik Divadelní Flory – projektu, který se z oblastní přehlídky moravských vícesouborových divadel vyprofiloval do podoby jednoho z nejprestižnějších středoevropských festivalů.

   

  vizuál Vladimír Kiva Novotný / foto Serghei Gherciu