DIVADELNÍ FLORA
Menu

  Ne 12. 5. 2024 | 16:00–17:10 | Central

  vstupenky

  Miloslav König – Tereza Marečková FREDY Masopust

  Alfréd Hirsch byl pedagog, sionista a sportovec, jenž v německých lágrech vychovával a vzdělával židovské děti. Mezní situace v pohnutém životě komplikované osobnosti, jejíž svoboda a možnost volby jsou radikálně omezeny… – V režii Jana Nebeského, opřené o herecké a pěvecké dispozice spoluautora scénáře Miloslava Königa.

  Cena vstupenek: 290 / 150 Kč

  Uvádíme v neděli 12. 5. v 16:00 a v pondělí 13. 5. v 16:30.

  Nebeského režie v zásadě hrůzný půdorys (fragmentarizovaného) příběhu odlehčuje ironií i vtípky, aniž by to odvádělo pozornost od základní situace člověka v mezní situaci.
  Josef Chuchma, Divadelní noviny 

  Hercova fysis, charisma a mile narcistní úsměv dokonale, byť s nepřehlédnutelnou groteskní nadsázkou, evokují Hirsche pózujícího na dobových instruktážních tělocvičných fotografiích.
  Marie Reslová, Aktuálně.cz 

   

  Má pouhou hodinu na rozmyšlenou a hlavou mu běží celý život…
  Příběh židovského sportovce, zapáleného skauta a sionisty Alfreda Hirsche by vydal na hollywoodský film. V nelidských podmínkách terezínského ghetta i Osvětimi se pokoušel dětem vytvářet bezpečný prostor pro hru a spolupráci, hrál s nimi divadlo, cvičil. Učil je disciplíně a hygieně, jež jim měly pomoci přežít. Vydobyl si respekt i u příslušníků SS, navzdory své homosexuální orientaci, která byla v té době ohrožením na životě. Hirschovo nevyjasněné úmrtí dodnes vybízí ke spekulacím. Podle svědectví si vzal hodinu na rozmyšlenou, zda se postaví do čela vzpoury v osvětimském táboře. Nalezli jej ale v bezvědomí předávkovaného barbituráty…

  Nebeského inscenace Fredy tvoří pomyslný diptych s oceňovaným hitem Deník zloděje, jenž v roce 2018 zavítal i na Floru. „Ke všem spojnicím mezi Deníkem zloděje a Fredym je nutné připojit Königovo herecké a pěvecké umění, jehož kombinací dokáže jako málokdo v současném českém divadle vyjádřit posedlost, bolestnost či rozvrácenost jedince,“ ocenil Josef Chuchma. Diváci Flory tak mají jednu z posledních příležitostí zakusit jedinečnou poetiku spolku Masopust, jenž nedávno ohlásil svůj konec.

   

  režie Jan Nebeský

  dramaturgie a spolupráce na scénáři Tereza Marečková
  scéna Jan Nebeský, Petra Vlachynská
  kostýmy Petra Vlachynská
  hudba Martin Dohnal

  hrají Miloslav König a Sebastian Pöthe

  premiéra 4. 6. 2022 

   

  Jan Nebeský (1953) je nejen v kontextu českého divadla jedinečným režisérem s nezaměnitelným scénickým rukopisem, mnohonásobný laureát prestižních divadelních cen. Absolvoval studium režie na DAMU. K jeho nejvýznamnějším pracím patří adaptace takřka kompletního Ibsenova díla (PřízrakyJohn Gabriel BorkmanStavitel SolnessDivoká kachna, EyolfekHeda Gablerová, Nora). Pro české divadlo objevil rakouského autora Ernsta Jandla, když v Divadle Komedie nastudoval hru Humanisté (2007) či v Divadle Na zábradlí proslulou inscenaci hry Z cizoty (1999).
  Jan Nebeský patří k nejčastějším hostům Divadelní Flory, jeho pozoruhodnou tvorbu divákům pravidelně nabízí. Na program zařadila jak jeho inscenace nastudované pohostinsky v kamenných divadlech (namátkou Z cizoty, Eyolfek, Nora, Deník zloděje), tak nezávislé autorské projekty. K nim patří jednak trilogie sledující linii velkých postav evropské literatury (Hamlet part IINeúplný sen či NoD Quijote), jednak tituly spolku Jedl, který tuto linii dále rozvíjí (Peklo – Dantovské variaceDvojí domov / z ČepaReynek / Slova a obrazy z Petrkova; Zahradníček / Vše mé je tvé; Pustina; Soukromé rozhovory; Malý stvořitel / Der kleine Fratz). K Nebeského stálým spolupracovníkům patří scenáristka a herečka Lucie Trmíková, herci David Prachař, Petr Jeništa a Miloslav König, kostýmní výtvarnice Petra Vlachynská, hudebníci Jan Šikl a Martin Dohnal, taneční skupina 420PEOPLE nebo dramatik Egon Tobiáš. 

  Divadelní, filmový a televizní herec Miloslav König (1984) pochází z vesničky Postřelmůvek u Zábřehu na Moravě. Vystudoval DAMU. Působil a působí na mnoha scénách, od Národního divadla přes muzikál až po různé nezávislé projekty. Několik sezon hrál v Divadle v Dlouhé, je členem souboru Divadla Na zábradlí. Věnuje se také vlastní hudební tvorbě a režii – je uměleckým šéfem spolku Masopust. V roce 2018 byl König festivalovou tváří Flory. 

  Nezávislá divadelní společnost Masopust, sídlící v Eliadově knihovně v Divadle Na zábradlí, vznikla v roce 2008 z tvůrčího týmu inscenace Topolovy hry Konec masopustu, kterou s absolventy DAMU (Miloslav König, Magdalena Borová, Pavla Beretová, Richard Fiala, Jan Meduna, Lukáš Příkazký či Jiří Panzner) nastudoval Štěpán Pácl a dramaturgyně Tereza Marečková. Od svého vzniku Masopust působí v oblasti dramaturgické archeologie propojené se současnými tématy a obrazivou režií, zaměřuje se na nehrané či zdánlivě nehratelné texty, jež nabízejí množství vytěsněných či příliš introvertních, často duchovních témat. Vedle Pácla (Brand/Oheň; Čupakabra; El Príncipe Constante/Vytrvalý princ) zde pravidelně režírovala např. Anna Davidová Petrželková (OrlandoSedm samurajů; Antieva), Jan Frič (Andělé mezi námi; Hlad), Jan Nebeský (Deník zloděje; Fredy) a Miloslav König (Ženet; Nedorozumění), který je i uměleckým šéfem spolku. V lednu tohoto roku oznámilo divadlo ukončení činnosti.  

  ……………………

  Rozhovor o konci Masopustu s Miloslavem Königem a Terezou Marečkovou / ČRo Vltava
  https://vltava.rozhlas.cz/…omis-9165868 

  Osobnost Fredyho Hirsche

  -dokument ČT Neznámí hrdinové 
  https://www.ceskatelevize.cz/…52801390011/

  -portrét / ČT 
  https://www.holocaust.cz/…redy-hirsch/

  -portrét / pořad ČT Queer 
  https://www.ceskatelevize.cz/…62210900008/  

  -portrét / Paměť národa 
  https://www.pametnaroda.cz/…nesitelnejsi

  Podcast Hrdinové věnovaný židovským protinacistickým aktivistům / ČRo Plus
  https://plus.rozhlas.cz/…byla-8766223 

   

  foto Lucie Urban