DIVADELNÍ FLORA
Menu

  So 11. 5. 2024 | 13:00–15:30 | Moravské divadlo

  vstupenky

  Filip Tailor – Tomáš Syrovátka ELA! Moravské divadlo Olomouc

  Pocta nejslavnější automobilové závodnici i hold konvencemi nespoutané jedinečnosti. Muzikál, zachycující nelehký život i zářnou kariéru olomoucké rodačky Elišky Junkové, v čerstvé režii uměleckého šéfa olomoucké činohry Romana Vencla.
  Od 12:30 dramaturgický úvod Romana Vencla ve foyer MDO.

  Cena vstupenek: 80–370 Kč

  Organizovala automobilové závody, pracovala pro Baťu, vymyslela název pneumatik Barum, byla průkopnicí v boji za rovnoprávnost žen. Eliška Junková. Ela!
  Se svou ikonickou bugatkou – bez posilovače řízení, polohovací sedačky či klimatizace – dokázala v roce 1928 zvítězit jako první žena v nejtěžším závodě Targa Florio na tisícovce šotolinových serpentin rozpálené Sicílie. Drobná závodnice přitom musela pedály nastavovat špalíky, aby na ně vůbec dosáhla… Odvážná, skromná, nezdolná. Její fascinující a inspirující životní příběh ožívá na prknech MDO v nové muzikálové komedii. 

   

  režie Roman Vencl

  dramaturgie Tomáš Syrovátka
  scéna a kostýmy Miroslav Král
  hudební nastudování Filip Tailor
  choreografie Petra Parvoničová
  asistent choreografie Barbora Lahučká
  inspicient Ilona Krejčí
  nápověda Ivana Smudová

  osoby a obsazení

  Ela Natálie Tichánková
  Mrs. Junek Vlasta Hartlová
  Čeněk Junek Jan Ťoupalík
  Redaktor Jaroslav Krejčí
  Intelektuálka Ivana Plíhalová
  Tatínek Václav Bahník
  Leader company Petr Vaněk
  Chiron, hrabě Kinský Marek Pešl
  Mechanik Adam Sychrow, j. h.
  Závodník, divák a další Tomáš Krejčí
  Don Florio Zdeněk Julina
  Sestra Vendula Nováková
  Three Girls Kristína Herz, Lenka Kočišová, Naděžda Chroboková-Tomicová

  premiéra 3. 5. 2024

   

  Herec a režisér Roman Vencl (1986) vystudoval činoherní herectví na brněnské JAMU. Moravské divadlo Olomouc bylo jeho prvním angažmá, kde jako herec působí už od roku 2009. Od sezony 2016/17 je zároveň uměleckým šéfem činohry MDO. Je také autorem divadelních her, které často inscenuje v tandemu s dramaturgyní Michaelou Doleželovou. Zejména jejich komedie se těší velké divácké přízni – např. titul Královny je na repertoáru MDO už rekordní jedenáctou sezonu.

  Moravské divadlo Olomouc (MDO) patří k nejstarším divadelním budovám u nás (otevřeno 1830). Čítá tři soubory – opera/opereta, balet a činohra. Baletní sekci vede od roku 2022 Jan Fousek. Uměleckou šéfkou opery a operety je od sezony 2022 zakladatelka spolku zaměřeného na popularizaci opery RUN OPERUN Veronika Kos Loulová; stala se tak nejmladší šéfkou opery v Evropě.
  V roce 1996 inicioval tehdejší ředitel MDO Václav Kožušník vznik Divadelní Flory – projektu, který se z oblastní přehlídky moravských vícesouborových divadel vyprofiloval do podoby jednoho z nejprestižnějších středoevropských festivalů.

   

  vizuál Vladimír Kiva Novotný