DIVADELNÍ FLORA
Menu

  So 11. 5. 2024 | 20:00–21:00 | S-klub

  vstupenky

  Maciej Kuźmiński EVERY MINUTE MOTHERLAND

  WOLNOŚĆ

  Výlučný, naléhavý titul předního polského choreografa a ekipy ukrajinských tanečnic, citlivě reagující na zločinnou ruskou agresi a následnou uprchlickou vlnu. Emotivní inscenace, která na pozadí temných reálií exponuje válečné jizvy a klade zásadní existenciální otázky. 
  beseda po představení
  English Friendly

  Cena vstupenek: 240 / 120 Kč

  „Every Minute Motherland“ je inscenací roku.
  Melanie Suchy, tanzweb.org

  Dílo je stejně tak tísnivé jako fascinující. […] Děsivé ve výpovědi, mrazivě krásné v uměleckém provedení.
  Helmut Jasny, Westfälische Nachrichten

  Taneční obraz Macieje Kuźmińského nám připomíná, jak skutečná a blízká může být zkušenost války – totální zážitek, který prostupuje časem, prostorem kolem nás, našimi těly i myslí. […] Navzdory velmi expresivním a emotivním scénám není představení depresivní. Je působivé, místy až dojemné, ale je to přesně ten druh pocitu, který vám umožní zažít v divadle katarzi.
  Justyna Stanisławska, taniecpolska.pl


  Every Minute Motherland je taneční dílo, které Maciej Kuźmiński vytvořil dokumentárními metodami v reakci na ruskou agresi na Ukrajině a následnou uprchlickou krizi. Inscenace je inspirována osobními příběhy tanečnic a vychází z rozsáhlé laboratorní práce. Zkoumá účinky traumatu, život v exilu a pocity odcizení na pozadí širších témat války, identity a neochvějných sil historie a geografie. Ve spolupráci jeho polského souboru s ukrajinskými tanečnicemi, které do Polska uprchly před válkou, vznikla mimořádně působivá choreografie nalézající vyjádření pro „to nevyslovitelné“ prostřednictvím společného jazyka tance.
  Obrazy a zkušenosti z války se zapsaly do těl a jsou nyní pomocí tance znovu zpřítomňovány na jevišti. V kontrastu k neustálému každodennímu sledování obrazů války v televizi a sociálních médiích, kde se válka odehrává v otupujícím opakování, směřuje Every Minute Motherland naši pozornost k intimním výpovědím jednotlivých těl tanečnic, jejichž traumatické zážitky se během představení postupně uvolňují v pohybu a čase, a stávají se tak existenciální zkušeností nás všech. 


  choreograf, světelný design, úprava hudby Maciej Kuźmiński

  dramaturgie Paul Bargetto
  asistentka choreografa Monika Witkowska
  produkce Polina Bulat, Maciej Kuźmiński

  účinkující 
  Daria Koval, Anna Myloslavska, Vitaliia Vaskiv, Marcelina Jasinska, Monika Witkowska, Szymon Tur, Maciej Kuźmiński

  premiéra 25. 8. 2022 

  Programový blok WOLNOŚĆ – uvedení polsko-ukrajinských inscenací Every Minute Motherland a Resistance Movement (včetně besed s jejich tvůrci a interpretkami) a realizace tanečně-pohybového workshopu Macieje Kuźmińského Dynamic Phrasing – je pořádán s významnou finanční podporou Česko-polského fóra a Polského institutu v Praze.


  Pro polského choreografa Macieje Kuźmińského (1985) je ruská agresivní válka na Ukrajině jednou z nejvlivnějších událostí jeho života. Od jejího vypuknutí v únoru 2022 vytvořil již pět inscenací, které se různými způsoby vztahují k této tragické události. Vedle projektu Every Minute Motherland vytvořil sólo Pух Опору / Ruch Oporu / Resistance Movement (na programu 27DF v út 14. 5.), která je osobní zpovědí ukrajinské tanečnice Darii Koval. Další tři inscenace vytvořil se studenty mezinárodních tanečních konzervatoří v Arnhemu, Linzi a Rotterdamu.
  Maciej Kuźmiński, absolvent hudební a taneční konzervatoře Trinity Laban v Londýně, vyučuje na katedře tanečního divadla v Bytomi (pobočka Akademie dramatických umění Ludwika Solského v Krakově) a na Institutu současného tance v Bělehradě. Jako choreograf vychází z vlastní pohybové metody Dynamic Phrasing, která se věnuje tréninku všestrannosti a „měkké síly“ tanečníků. Kromě práce s vlastním souborem vytvořil mimo jiné díla pro Scapino Ballet Rotterdam, Regensburg Theater, Staatstheater Kassel či litevský soubor Šeiko Dance Company. Na festivale exkluzivně povede tanečně-pohybový workshop (na programu 27DF v ne 12. 5.) zaměřený na představení metody Dynamic Phrasing.

  ………………………………

  Metoda Dynamic Phrasing, ukázky 
  -https://vimeo.com/260510995
  -https://www.youtube.com/watch… 

  Diskuze s Maciejem Kuźmińským a dalšími polskými choreografy (v polštině)
  https://www.youtube.com/watch… 

  Portrét choreografa Macieje Kuźmińského (v angličtině)
  https://culture.pl/…ej-kuzminski

   

  foto Maciej Moskwa, Mariusz Marciniak, Maciej Rukasz, Przemysław Jendroska