DIVADELNÍ FLORA
Menu

  Út 14. 5. 2024 | 20:30–21:35 | Central

  vstupenky

  Maciej Kuźmiński & Daria Koval | Eva Urbanová RESISTANCE MOVEMENT | ANOMALIE

  WOLNOŚĆ
  TANEČNÍ DVOJPROGRAM

  Rituální sólo ukrajinské tanečnice Darii Koval. Sugestivní výpověď ženy zasažené válkou získala Cenu diváků mezinárodní sekce Solo Dance Contest Gdaňského festivalu tance 2023.
  Fyzicky i mentálně mimořádně náročný výkon brilantní francouzské tanečnice Agathe Tarillon v oceňované inscenaci slovenské choreografky, explicitně komunikující s festivalovým mottem.
  English Friendly

  Cena vstupenek: 240 / 120 Kč

  Maciej Kuźmiński & Daria Koval RESISTANCE MOVEMENT

  …je pro mě nemožné tančit o něčem jiném než o válce, která stále trvá… 

  „Nemohu slovy vyjádřit všechnu tu touhu, kterou mám v duši, mohu ji jen tančit. A také být nahá na jevišti je pro mě jedním z atributů upřímnosti, otevřenosti a síly vzdorovat ničivé válce.“ (Daria Koval)

  Co je na Resistance Movement to ohromující, je expresivní vyjádření utrpení mladé ženy, která nám […] líčí, jak ji zaskočil ruský útok na Ukrajinu 24. února 2022, jak utíká a propadá se do nečinnosti na Tenerife, kde každý den chodí k moři a pláče a tančí své zoufalství z duše.
  Marcus Hladek, Frankfurter Rundschau

  Intenzivní taneční sólo, založené na rozhovorech choreografa Macieje Kuźmińského a ukrajinské tanečnice Darii Koval a jejich společném pohybovém výzkumu, začíná jako upřímné odhalení osobního příběhu tanečnice. Postupně však přerůstá v rituál, kde tanečnice, polonahá, ale ve vyšívané sukni a tradičním ukrajinském náhrdelníku, odkrývá sílu skrývající se za citlivostí i sílu v emancipaci svých kulturních kořenů. Strhující osobní výpověď o destruktivnosti války a neuvěřitelné odolnosti a vůli člověka se jí vzepřít.
  Inscenace Рух Oпору / Ruch Oporu / Resistance Movement získala Cenu diváků v rámci Solo Dance Contest 2023 na Gdaňském festivalu tance a rovněž Cenu diváků na 6. ročníku festivalu Solocoreografico 2023 konaném ve Frankfurtu nad Mohanem, kde Daria Koval nadto obdržela Cenu poroty za svůj taneční výkon.


  choreografie, remix hudby, dramaturgie, video, light design Maciej Kuźmiński
  hudba Max Richter
  video, fotografie, grafika Aleksander Joachimiak
  performance, návrh kostýmu a spolupráce na choreografii Daria Koval 

  premiéra 21. 3. 2023 

  Programový blok WOLNOŚĆ – uvedení polsko-ukrajinských inscenací Every Minute Motherland a Resistance Movement (včetně besed s jejich tvůrci a interpretkami) a realizace tanečně-pohybového workshopu Macieje Kuźmińského Dynamic Phrasing – je pořádán s významnou finanční podporou Česko-polského fóra a Polského institutu v Praze.


  Pro polského choreografa Macieje Kuźmińského (1985) je ruská agresivní válka na Ukrajině jednou z nejvlivnějších událostí jeho života. Od jejího vypuknutí v únoru 2022 vytvořil již pět inscenací, které se různými způsoby vztahují k této tragické události. V Every Minute Motherland (na programu 27DF v so 11. 5.) chápe válku jako mohutnou sílu, která neustále uvádí svět do fyzického a existenciálního pohybu a zpochybňuje naše hodnoty, identity a představy o bezpečí a domově. Vedle sóla Pух Опору / Ruch Oporu / Resistance Movement pak vytvořil další tři inscenace se studenty mezinárodních tanečních konzervatoří v Arnhemu, Linzi a Rotterdamu.
  Maciej Kuźmiński, absolvent hudební a taneční konzervatoře Trinity Laban v Londýně, vyučuje na katedře tanečního divadla v Bytomi (pobočka Akademie dramatických umění Ludwika Solského v Krakově) a na Institutu současného tance v Bělehradě. Jako choreograf vychází z vlastní pohybové metody Dynamic Phrasing, která se věnuje tréninku všestrannosti a „měkké síly“ tanečníků. Kromě práce s vlastním souborem vytvořil mimo jiné díla pro Scapino Ballet Rotterdam, Regensburg Theater, Staatstheater Kassel či litevský soubor Šeiko Dance Company. Na festivale exkluzivně povede tanečně-pohybový workshop (na programu 27DF v ne 12. 5.) zaměřený na představení metody Dynamic Phrasing. 

  .................
  Diskuze s Maciejem Kuźmińským a dalšími polskými choreografy (v polštině) 
  https://www.youtube.com/watch…  

  Metoda Dynamic Phrasing, ukázky
  -https://vimeo.com/260510995
  -https://www.youtube.com/watch… 

  ..............................................................

  Eva Urbanová ANOMALIE
   
  Mimoriadne senzitívna spoveď jednej ženy/ bytosti.
  Ela Brotková, Mloki.sk

  Choreografie i její interpretka jdou přesně tam, kde jako divák začínám výjimečnost či odchylku [anomálii] vnímat. Na hranu fyzické proveditelnosti, vyčerpání i genderového vymezení se, které dnešní společnost řeší velmi intenzivně.
  Veronika Hrabalová, Taneční zóna online

  Taneční sólo Anomalie pojednává o touze stát pevně v okamžiku, kdy je člověk drcen, a o naději na soulad uprostřed krize. Je výpravou za destrukcí, limity a extrémy, stejně jako příležitostí nechat kůži, svaly, kosti a duši prostoupit novými i starými tvary a formami. Od observace těla, které je zmítáno negativními prožitky, těla poznamenaného traumatem, těla v křeči sledujeme jeho transformaci směrem k znovuzrození, očištění a zbavení se nánosů nechtěných prožitků. Cestu těla k jeho opětovnému svobodnému nadechnutí se. Anomalie je však také brilantní, fyzicky i psychicky velmi náročný výkon jediné performerky v inscenaci, která nabourává komfortní zónu všech účastníků.  

  koncept a choreografie Eva Urbanová 

  spolupráce na choreografii Joana Simões
  hudba Stroon 
  světelný design Tasya Nafigina 
  text Sammy Metcalfe, Eva Urbanová, Tasya Nafigina 
  hlas N I V V A 
  kostým Miriama Kardošová 
  výroba scénografie Josef Malík 
  světelná technička Miriam Čandíkova
  produkce Eva Urbanová, Nhung Company
  zvláštní poděkování Svetlana Kozlova, Michal Klodner, Aleš Němec, Ondra Mikula 

  účinkuje Agathe Tarillon

  premiéra 23. 10. 2022

  Slovenská tanečnice, choreografka a lektorka Eva Urbanová se od dětství vrcholově věnovala moderní gymnastice, která ji přivedla k tanci, v němž podle svých slov našla mnohem víc svobody než ve sportu. Vystudovala choreografii na pražské HAMU a na londýnské konzervatoři Trinity Laban. Spolupracovala s tanečními skupinami různých národností, velikostí, úrovní profesionality i kulturních kontextů. Se sólem The Essence (2021) – které uvedla i Divadelní Flora 2022 – získala 1. místo na Solo Dance Contest konaném v rámci Gdanski Festiwal Tanca 22 a Cenu publika a 2. místo v choreografické soutěži na Solo Tanz Theater Stuttgart International Competition 2021.
  Ve svých choreografiích cílí Eva Urbanová na studium a kritiku mechanismů sociálního systému, posílení postavení žen a na demonstraci konceptu dualismu. Její pohybový rukopis je založen na exaktním výzkumu těla v současném světě, jeho proměnlivosti a vzájemné interakci s prostředími, která obývá. Tím nastiňuje neotřelé perspektivy lidského těla a nabízí interpretace, které přesahují možnosti fyzické existence – vše prostřednictvím pohybu, který je radikální, smyslný, surrealistický a vibruje novým divokým životem. 

  ............................
  Rozhovor s Evou Urbanovou / Taneční aktuality
  https://www.tanecniaktuality.cz/…lmi-dolezite 

  Esej Evy Urbanové o myšlenkovém flow její nynější choreografické tvorby
  https://mloki.sk/…zefom-valom/

   

  foto Aleksander Joachimiak / Eva Urbanová