DIVADELNÍ FLORA
Menu

  Ne 19. 5. 2024 | 14:00–16:30 | Konvikt – šapitó

  CED Talks ve spolupráci s 27DF Divadlo a diverzita I: VOLNOST

  Beseda dramaturgyň Viktorie Knotkové (CED Brno) a Dominiky Široké (DF) se Shermin Langhoff (Maxim Gorki Theater Berlin) a Birgit Lengers (festival Radar Ost).
  volný vstup 

  Cena vstupenek: 0

  Mezinárodní diskuzní platforma CED Talks DIVADLO A DIVERZITA vytváří prostor pro diskuzi o současném stavu a podmínkách divadelní tvorby, kterou je nutno více otevírat inspirativním vlivům přesahujícím národní narativy a zároveň obohacovat o různorodé hlasy a perspektivy místních menšin a komunit. Nepřehlédnutelným aspektem diverzity a aktuálním tématem je rovněž stále nedostatečný počet žen působících ve vedoucích funkcích divadelních a kulturních institucí, stejně jako jejich slabá až minimální účast na podobném typu akcí konajících se ve veřejném prostoru a v médiích. Pravidelné setkávání, sdílení a výměna zkušeností s výraznými osobnostmi – women leaders – z řad zahraniční odborné veřejnosti je tedy podstatnou podporou a inspirací nejen pro jejich protějšky z České republiky, ale i pro širokou kulturní a akademickou obec.

  Iniciátorem a garantem projektu je Centrum experimentálního divadla Brno. Kurátorky programové řady jsou dramaturgyně a překladatelka Viktorie Knotková a režisérka
  a scénografka Kamila Polívková.
  Nultý ročník se uskuteční 19. + 20. 5. 2024 ve spolupráci s festivalem Divadelní Flora Olomouc a zaměří se na německojazyčné prostředí. Tématem je pronikání / protínání a propojování různých kulturních vlivů s důrazem na „východoevropský“ diskurz.

   

  První část programu letošního CED Talks DIVADLO A DIVERZITA: VOLNOST akcentuje vzájemné vlivy a přesahy německojazyčné a východoevropské divadelní tvorby. Vztahy a tendence uvnitř sice sjednocené, ale vnitřně stále rozpolcené Evropy budou diskutovány z různých perspektiv, pomyslné ohnisko zájmu se však v tomto případě nachází v Berlíně – městě historicky rozděleném na východní a západní část. Témata jako post migrantské divadlo, divadlo jako azyl nebo divadlo jako politikum budou společně, prostřednictvím svých zkušeností zkoumat intendantka Maxim Gorki Theater Shermin Langhoff a dramaturgyně a programová kurátorka festivalu Radar Ost Birgit Lengers spolu s dramaturgyněmi Viktorií Knotkovou a Dominikou Širokou, které mají obě výraznou zkušenost z působení v německojazyčném prostředí. 

  14:00 – 14:45
  Když menšiny tvoří většinu
  Debata Viktorie Knotkové s Shermin Langhoff

  Shermin Langhoff, koryfejka společensky angažovaného divadla, promluví o vlastní přistěhovalecké zkušenosti – „cestě na Západ“, o emancipaci etnických i kulturních menšin prostřednictvím divadelní tvorby a představí svou koncepci vedení městské scény s mezinárodním souborem a výrazným fokusem na politická témata.

  14:45 – 15:00
  pauza

  15:00 – 15:45
  Východ Západu, západ Východu
  Debata Dominiky Široké s Birgit Lengers 

  Birgit Lengers promluví o svých zkušenostech s mezinárodními projekty a spolupráci s umělkyněmi a umělci z východní Evropy. Debatu moderuje dramaturgyně Dominika Široká, kurátorka německojazyčné sekce festivalu Divadelní Flora Olomouc, tématem tohoto bloku tedy bude i reflexe festivalové činnosti spojené s oboustranným zájmem o spolupráci mezi bývalou východní a západní Evropou.

  15:45 – 16:00
  pauza

  16:00 – 16:30
  společná diskuze a dotazy publika


  Shermin Langhoff se narodila v Turecku a do Německa přišla s rodiči ve svých devíti letech. Stala se uznávanou kreativní producentkou a v prostředí berlínské scény významně přispěla k vytvoření dnes už zavedeného konceptu tzv. post migrantského divadla. Působila například v HAU (Hebbel am Ufer), kde kromě jiného založila Akademii samouků (Akademie der Autodidakten) a zahájila sérii multidisciplinárních projektů pod názvem Beyond Belonging. V roce 2008 založila v berlínské čtvrti Kreuzberg prostor Ballhaus Naunynstraße, který od té doby funguje jako institucionalizovaná divadelní scéna pro umělce a umělkyně s mezinárodní rodinnou zkušeností. Od roku 2013 je Langhoff intendantkou Maxim Gorki Theater v Berlíně. Pod jejím vedením byla tato scéna několikrát zvolena “Divadlem roku” v anketě časopisu Theater heute a řada inscenací získala mezinárodní ocenění a pozvání na festival Theatertreffen.
  V jejím mezinárodním souboru působí lidé s tureckými, kurdskými, ruskými, moldavskými, srbskými, izraelskými, syrskými, britskými, palestinskými, švédskými, kazašskými, vietnamskými a francouzskými rodinnými kořeny. Členem uměleckého vedení je v současné době kontroverzní chorvatský režisér Oliver Frljić. Kromě toho funguje v Gorki platforma pro profesionály se zkušeností života v exilu Exile Ensemble tvořená herci a herečkami ze Sýrie, Palestiny a Afghánistánu. V prvních čtyřech letech po svém zvolení Langhoff pořádala mezioborovou přehlídku živého umění BERLINER HERBSTSALON (Berlínský podzimní salon) a vytvořila tak unikátní prostor pro spojení politického umění a aktivismu přímo v ulicích Berlína. Sama získala za svou práci několik ocenění, například East End Theatre Prize, Theatre Prize Berlin nadace Preußische Seehandlung, KAIROS European culture prize Nadace Alfreda Toepfera a v neposlední řadě Cenu Mosese Mendelssohna udělovanou Berlínskou vládou. V roce 2017 jí německý prezident Joachim Gauck udělil Spolkový kříž za zásluhy (Bundesverdienstkreuz) v oblasti kultury.

  Birgit Lengers vystudovala divadelní, filmová a kulturní studia / estetickou praxi v Kolíně nad Rýnem a Hildesheimu, kde rovněž působila jako odborná asistentka. V letech 2004 – 2008 jako dramaturgyně German Theater Abroad (GTA) kurátorovala několik festivalů a divadelních projektů. Byla členkou představenstva Dramaturgické společnosti (Dramaturgische Gesellschaft) a v sezóně 2009/10 převzala vedení Junges DT v Deutsches Theater Berlin, kde byla od roku 2013 rovněž členkou vedení. Od sezony 2020/21 je Birgit Lengers součástí uměleckého vedení Düsseldorfer Schauspielhaus a jeho participativního projektu Stadt:Kollektiv. Od roku 2018 vede v Deutsches Theater Berlin mezinárodní projekt DT International a je kurátorkou festivalu Radar Ost, jehož program reflektuje politické a estetické tendence divadelní tvorby v zemích bývalého východního bloku a prezentoval práce souborů a režisérů*ek z Gruzie, Ukrajiny, Maďarska, Polska, České republiky i Ruska. Bezprostředně po ruském útoku na Ukrajinu vyjádřilo divadlo solidaritu s umělci z Ukrajiny cyklem Stay United. V minulém roce se v rámci této přehlídky odehrálo šest koprodukcí, světových premiér a hostujících představení z Ukrajiny, Běloruska, Gruzie a Slovinska uváděných na festivalech, v krytech v Kyjevě, v exilu v Londýně a Paříži nebo v Berlíně.

  Viktorie Knotková působí jako dramaturgyně, překladatelka a moderátorka v Německu a České republice. Vystudovala divadelní dramaturgii na Janáčkově akademii múzických umění v Brně a Max Reinhardt Seminar ve Vídni. Souběžně se studiem byla v letech 2009 až 2012 zaměstnána jako dramaturgyně Pražského komorního divadla pod vedením Dušana D. Pařízka. V letech 2012 až 2018 byla stálou dramaturgyní činohry Theater Bremen, kde i nadále pravidelně hostuje. Mezi lety 2021 a 2023 působila v Divadle Husa na provázku. Od roku 2018 se věnuje studiu psychoterapie v Brémách, spoluorganizuje česko- německý festival Tak se dělá jaro, podílí se na realizaci brémského literárního festivalu globale° a působí jako libretistka a dramaturgyně na volné noze se zaměřením na mezinárodní a interkulturní projekty.

  Dominika Široká působí jako divadelní dramaturgyně a kurátorka v Německu a České republice. Narodila se a vyrostla v Nitře, vystudovala divadelní, filmová a mediální studia v
  Olomouci a ve Vídni. Jako stipendistka Německé služby pro akademickou výměnu pak dokončila studia divadelní vědy v Mnichově. Během studií pracovala jako divadelní novinářka a lektorka na volné noze. Poté působila jako hospitantka v Hamburské činohře (Deutsches Schauspielhaus Hamburg), od roku 2019 pak jako dramaturgyně v Kolínské a Mannheimské činohře (Schauspiel Köln, Nationaltheater Mannheim). Od roku 2019 je Dominika Široká kurátorkou německojazyčného programu Divadelní Flory Olomouc.

   

  Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Evropské unie1712232686-003 

   
   
  foto hostek:

  Birgit Lengers  
  Shermin Langhoff 
  Viktorie Knotková
  Dominika Široká