DIVADELNÍ FLORA
Menu

    So 19. 5. 2018 | 16:00–00:00 | Konvikt – Kaple Božího Těla

    OČIMA RABIHO MROUÉ

    GEGEN DIE WAND
    Dialogy s Rabim Mroué o umění, kritice médií a formátu lecture performance. Fakta a fikce z perspektivy exkluzivního hosta letošní olomoucké přehlídky.
    volný vstup

    Cena vstupenek:

    Rabih Mroué (1967) se narodil v Bejrútu v Libanonu, nyní žije a pracuje v Berlíně jako divadelní režisér, autor, performer a vizuální umělec. Coby představitel politického a dokumentárního divadla čerpá ze skutečných událostí, kriticky reflektuje politicko-společenskou situaci ve své rodné zemi, jakož i problematiku mediálních válek a manipulace. Jeho multimediální „přednášky“ – neboli lecture performance – objevně kombinují film, divadlo a výtvarné umění. Často spolupracuje s krajankou Linou Majdalanie – významnou performerkou a umělkyní.

    Jako režisér pravidelně působí v mnichovských Kammerspiele, kde připravil mj. inscenace Rima Camel (2017), Ode to Joy (2015), RPM and a Few Seconds (2012), The Pixelated Revolution (2012) či Riding on a Cloud (2013), kterou nastudoval se svým bratrem Yasserem a s níž v roce 2017 hostoval v Praze na festivalu Pražské křižovatky.

    Výčet prestižních galerií, kde Mroué vystavoval a výstav, na kterých se podílel, dokazuje renomé, kterému se těší v celosvětovém měřítku: Museum of Modern Art (New York, 2015), SALT Galata and SALT Beyoğlu (Istanbul, 2014), CA2M Centro de Arte Dos de Mayo (Madrid, 2012–2013), dOCUMENTA (13) (Kassel, Germany, 2012), Centre Pompidou (Paris, 2007), Tate Modern (Londýn, 2007) a mnoho dalších, mj. v rámci Pražského Quadrienalle 2011 měl úspěšnou výstavu v Tranzitdisplay.

    Pracuje jako redaktor newyorského odborného časopisu The Drama Review/TDR, který se zaměřuje na performance v jejich širším kontextu. Spoluzaložil Bejrútské centrum pro umění (BAC) a působil v Mezinárodním výzkumném centru pro propojování performačních kultur na Freie Universität v Berlíně.